Southwest’ten Üçüncü Çeyrek Sürprizi

Yılın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreği, havayolu şirketleri için adeta bir kurtarıcı gibidir.

Bu aylarda görülen yoğun yolcu trafiği ve artan birim gelirler, diğer aylarda zarar etmekte olan bir şirketin bile yılı kârla kapatmasını sağlayabilir.

Ancak ABD’den gelen bir haber herkesi şaşırttı.

Düşük maliyetli dev Southwest, yılın üçüncü çeyreğinde 140 milyon USD zarar ettiğini açıkladı.

Ama neden?

Akaryakıt giderlerinin toplam maliyetler içerisinde büyük bir yer tutuyor olması, havayolu şirketlerinin bununla ilgili olarak “hedging” yapma iştahını kabartıyor.

Hele de yükselen petrol fiyatlarının sahne aldığı bir piyasa ortamında, düşük fiyattan hedging yapmışsanız, keyfinize diyecek olmaz.

Ama işler tam tersi gittiğinde, Air France’ın 2009 yılında hızla düşen petrol fiyatları karşısında 500 milyon Euro’ya yakın bir hedging zararı yazmak zorunda kaldığını her zaman akılda tutmak gerekiyor.

İşte bunun bir benzeri ama daha küçük çapta olanı, Southwest’in başına gelmiş durumda.

Geçen sene aynı dönemde 205 milyon USD kâr eden şirket, üçüncü çeyrekte düşen petrol fiyatlarının etkisiyle 140 milyon USD zarar etti.

Hedging zararları ve bir defalık harcamalar hariç tutulduğunda ise Southwest’in 122 milyon USD kâr ettiği görülüyor.

Her ne kadar hedging hesaplaması bilanço üzerinde yapılan bir “nakit dışı” işlem olsa da, bu unsur hariç tutulduğunda bile Southwest’in kârında %40 civarında bir düşüş yaşandığı gözden kaçmıyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!