737 MAX’ın Boeing’e Üç Aylık Maliyeti 5 Milyar Dolar

ABD’li uçak üreticisi Boeing, 2019 yılı ikinci çeyrek (Nisan-Haziran) mâlî sonuçlarını yarın (24 Temmuz) açıklayacak.

Mâlî sonuçların açıklanmasından önce kamuoyuna bir duyuru yapan şirket, 737 MAX tipi uçakların yere çekilmesi sebebiyle, sadece söz konusu üç aylık dönemde 5 milyar USD civarında bir kayıp yaşanacağını belirtti.

Yapılan hesaplamaya göre Boeing, vergi öncesi 5,6 milyar USD, vergi sonrası ise 4,9 milyar USD tutarında bir gelir kaybına uğramış durumda.

Buna ilave olarak, 737 MAX üretiminde yaşanmakta olan aksaklıklar sebebiyle 1,7 milyar USD daha maliyet artışı olduğu kaydedildi.

Dört ayı aşkın bir süredir yerde olan 737 MAX’lara ilişkin zararın, önümüzde yıllara da yayılacak şekilde devam edeceği öngörüldü.

Boeing 737 MAX

Boeing aynı açıklamada, 737 MAX’lardaki yazılım hatasının giderilmesine ilişkin olarak ilgili kurumlarla çalışmaların devam ettiği ve uçakların bu yılın son çeyreğinde yeniden uçabilir hale gelmelerinin hedeflendiği bilgisini de paylaştı.

737 MAX kullanıcısı olan bir çok havayolu şirketi, önümüzdeki Kasım ayına kadar bu uçakları tarife planlarından çıkarmış durumdalar.

Hatırlanacağı üzere, 29 Ekim 2018 tarihindeki Lion Air (JT610) ve 10 Mart 2019 tarihindeki Ethiopian Airlines (ET302) kazalarının ardından, 737 MAX tipi tüm uçaklar dünya genelinde uçuştan çekilmişti.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!