İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Köprü Sayısı Artıyor

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın (AHL) yolcu kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar hızla devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere, Atatürk Havalimanı işletmecisi TAV ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında geçtiğimiz yıl sonunda dış hatlar terminalinin büyütülmesi ve ek köprü yapılması için bir sözleşme imzalanmıştı.

Bu amaçla ilk aşamada, Türk Hava Yolları (THY) tarafından boşaltılan kargo binası yıkılmıştı.

İstanbul Atatürk Havalimanı_IST_AHL_TAV_yeni köprü_körük_mayıs 2015

Dış hatlar terminalinin Ataköy yönüne doğru yapılacak ilave ile birlikte, havalimanındaki köprü sayısı 26’dan 34’e çıkacak.

İlave terminal binası, yukarıdaki krokide “T” bölgesi olarak tanımlanmış.

Çalışmalar tamamlandığında, daha fazla sayıda geniş gövdeli uçağın park edebileceği çift taraflı köprüler terminale eklenmiş olacak.

Yine krokide “Y” bölgesi olarak tanımlanan alan, yakın bir zaman önce Askeri Havalimanı’ndan devrolunan ve uçak park yeri yapılan bölüm.

Y bölgesinin hizmete girmesiyle birlikte, AHL’de yaşanan uçak park alanı sıkıntısı büyük ölçüde ortadan kalkmıştı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!