Ryanair, Avrupa Dışına Açılıyor

Ryanair_ceo_michael_olearyRyanair’den geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan resmî açıklamaya göre, Avrupa’nın bu ultra düşük maliyetli taşıyıcısı artık kıtanın dışına doğru yayılıyor.

Ryanair’in 56 ve 57. merkezleri bu yıl içerisinde Fas’ta devreye girecek.

Fes (FEZ) kentinde bir uçak konuşlandırılırken, Marakeş (RAK), Ryanair’in iki uçağına ev sahipliği yapacak.

Fes’teki uçak 15 destinasyona hizmet vererek yılda yaklaşık 600.000 yolcu taşıyacak.

Şirketin Marakeş merkezi ise iki uçakla 22 noktaya bağlanacak.

Marakeş için tahmin edilen yıllık yolcu sayısı 1 milyon mertebesinde.

Ryanair, açılacak bu iki yeni merkez ile birlikte Fas’a yaklaşık 210 milyon USD yatırım yapmış olacağını iddia ediyor.

Bu sayede Fes ve Marakeş’te yüzlerce kişiye istihdam imkânı sağlanacağı da belirtiliyor.

Ryanair’in açıklamasında, Fas’ta açılacak iki yeni hattın da müjdesi verilmiş:

Essaouira ve Rabat.

Bu iki yeni hattın ilavesiyle birlikte Ryanair’in Fas’taki uçuş noktası sayısı sekize yükselmiş olacak.

Marakeş Havalimanı’nın en yoğun hava trafiğine ssahip olduğu kent Kazablanka. Bu iki nokta arasında haftada 28 frekans ile 3.200 koltuk arz ediliyor.

Dolayısıyla, Ryanair’in Fas’ta iç hat pazarına girip girmeyeceği de tartışılan konular arasında.

Fas’ın ekonomisinde turizmin çok önemli bir yeri bulunuyor.

Ryanair gibi etkili bir havayolu şirketinin Fas’ta bu kadar çok noktaya sefer düzenlemesi ve bunun da ötesine geçerek Avrupa dışındaki ilk merkezlerini burada açması, ülke için son derece faydalı stratejik hamleler olarak değerlendirilebilir.

Fas’taki bir diğer önemli oyuncu, Ryanair’in yakın rakibi easyJet.

easyJet, Fas’ta halen beş farklı noktaya sefer düzenliyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın Mayıs ayında, Ryanair’in Türkiye seferlerinin ne zaman başlayacağını sorgulamıştık.

Bu sorunun cevabı, bundan yaklaşık üç yıl kadar önce Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalan sivil havacılık yatay anlaşmasının ne zaman devreye gireceğinde saklı.

Zira söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, Türkiye ile AB arasındaki havayolu trafiği açısından enteresan bir dönem başlamış olacak.

AB üyesi herhangi bir havayolu şirketi, birliğe üye herhangi bir ülkeden Türkiye’ye serbestçe uçuş yapma hakkına sahip olurken, Türk taşıyıcılar AB içerisinde benzer bir serbestliğe sahip olamayacaklar.

Yani mesela Türk Hava Yolları, Atina-Münih arasında sefer yapamayacak. Ama Ryanair rahatlıkla Budapeşte-Antalya seferi yapabilecek.

Bu yöndeki uluslararası anlaşmalar devreye girdiğinde, gerek Ryanair ve gerekse easyJet ile Wizz Air’in Türkiye’nin bir çok noktasını yeni merkezler olarak uçuş ağlarına bağlayacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!