Avrupa Birliği ile Yatay Anlaşma İmzalandı

Uzun zamandır gündemde olan Avrupa Birliği ile sivil havacılık konusundaki yatay anlaşma dün Türkiye ile AB Komisyonu arasında parafe edildi.

Önümüzdeki aylarda TBMM tarafından onaylanmasının ardından resmen imzalanarak yürürlüğe girmesi beklenen anlaşma ile Türkiye ile AB arasındaki havayolu trafiği açısından enteresan bir dönem başlamış olacak.

AB üyesi herhangi bir havayolu şirketi, birliğe üye herhangi bir ülkeden Türkiye’ye serbestçe uçuş yapma hakkına sahip olurken, Türk taşıyıcılar AB içerisinde benzer bir serbestliğe sahip olamayacaklar.

Yani mesela Türk Hava Yolları, Atina – Münih arasında sefer yapamayacak. Ama Lufthansa rahatlıkla Londra – Antalya seferi yapabilecek.

SHGM’nin web sitesinde yayımlanan açıklamada ilginç bir noktanın altı çizilmiş.

Açıklamada bu anlaşmanın, Türkiye ile AB’nin 26 üyesi arasında geçerli olacağı belirtiliyor.

Bunun anlamı nedir? Bizim tabirimizle Kıbrıs Rum Kesimi, AB’nin tabiri ile Kıbrıs Devleti bu anlaşmanın dışında mı tutulmuş oluyor?

Bunu tam çözemedim doğrusu.

Çünkü AB Komisyonunun web sitesindeki basın açıklamasında, SHGM’nin aksine bu anlaşmanın kaç üyeyi kapsadığına dair hiç bir vurgu bulunmuyor.

Aslında rekabetin yaygınlaşması için böyle bir adımın atılması uygun olacaktı ama bu haliyle bu iş biraz defolu olmuş gibi.

Detaylara vâkıf olabilmek için biraz daha beklememiz gerekecek sanırım.

Ama yine de hepimize hayırlı olsun. 🙂