Brezilya’dan Mülkiyet Harekâtı

Gerek iç ve dış hat pazarındaki büyüme potansiyeli ve gerekse ticarî havayolu sektörünü serbestleştirme yönünde attığı adımlarla Havayolu 101’in radarına takılan; Brezilya Hazırlık Yapıyor, Brezilya 2014 Dünya Kupası’na Ne Kadar Hazır? ve Brezilya Havayolu Sektörü Hareketli başlıklı yazılarımla da yakından takip ettiğim Brezilya’da havayolu sektörünün önünü açacak ilk aşama tamamlanmak üzere.

Brezilya basınında yer alan haberlere göre, Brezilya’daki havayolu şirketlerinin yabancı mülkiyet oranı ile ilgili sınırlamanın gevşetilmesine yönelik kanun tasarısı yürürlüğe girmek için gün sayıyor.

Brezilya

Brezilya

Tasarı onaylanırsa, mevcut durumda %20 olan yabancı mülkiyeti oranı %49’a çıkacak.

Böylece Brezilyalı havayolu şirketlerinin mâlî açıdan daha kuvvetli bir hale gelmeleri amaçlanıyor.

Atılacak bir sonraki adım belki de, havayolu şirketlerindeki yabancı mülkiyeti sınırının tamamen kaldırılması olacak.

Brezilya hem coğrafî hem de nüfus açısından büyük bir ülke.

Dolayısıyla, gerek ülke genelindeki entegrasyonun sağlanması ve gerekse iktisadî gelişmenin (büyümenin değil) sağlanması açısından, havayolu sektörü can alıcı bir öneme sahip.

Milliyet temelli mülkiyet sorununu” halleden bir Brezilya’nın çok daha müreffeh bir hale gelmesi muhtemel.

Yeter ki, buraya yatırım yapacak yabancılar, sektöre “vahşi kapitalist” bir anlayışla yaklaşmasın.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.