İş Modeli mi Değişecek?

Low-cost iş modelinin en önemli ayaklarından biri, bu modeli benimseyen firmaların uçuşlarını, vergi ve diğer giderler açısından daha ucuz havalimanlarından yapmasıdır.

Bu da ancak, uçulan noktalardaki ana havalimanları yerine, ikincil havalimanlarının tercih edilmesiyle mümkün oluyor.

Ör: Londra’da Heathrow yerine Stansted veya İstanbul’da Atatürk yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’nın tercih edilmesi gibi.

Fakat Ryan Air’in sahibi Michael O’Leary’nin geçen hafta yaptığı bir açıklama kafaları karıştırdı.

Önümüzdeki beş yıl sonunda 85 milyon yolcu/yıl rakamına ulaşmayı amaçladıklarını belirten O’Leary, bu hedefe ancak büyük, merkezî havalimanlarından uçmaya başlamaları halinde ulaşabileceklerini söyledi.

“Acaba?”, diyorum, önümüzdeki yıllar, low-cost ile network taşıyıcı iş modellerinin birleşme yönünde ilerleyeceği ve Ryan Air, Easy Jet vb şirketlerin Lufthansa, Air France-KLM gibi şirketlere gerçekten rakip olacakları gelişmelere mi sahne olacak?

Bekleyelim, görelim…

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!