Tüpraş İzmir Rafinerisi

Tüpraş, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Üretecek

Türkiye’nin petrokimya alanındaki dev şirketlerinden Tüpraş, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretme planı kapsamında teknoloji şirketlerinden Honeywell ile lisans anlaşması imzaladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Tüpraş, kurulması planlanan UOP Ecofining tesisinde, atık hammaddeyi sürdürülebilir havacılık yakıtına, yenilenebilir dizele ve diğer ürünlere dönüştürecek.

Açıklamada, şirketin İzmir rafinerisinde atık bitkisel ve hayvansal yağlardan biyoyakıt üretilmesi için harekete geçildiği belirtilerek, “Tüpraş, UOP Ecofinin teknolojisinin kullanımı için dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Honeywell ile lisans anlaşması imzalayarak biyoyakıt üretimi için düğmeye bastı.” ifadesine yer verildi.

Tüpraş İzmir Rafinerisi
Tüpraş İzmir Rafinerisi

Tüpraş, kurulacak Ecofining tesisi sayesinde, günde yaklaşık 8.300 varil atık ham maddeyi sürdürülebilir havacılık yakıtına, yenilenebilir dizele ve diğer ürünlere dönüştürmeyi planlıyor.

Tüpraş Teknik İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serdar Kemaloğlu, “Hava taşımacılığında biyoyakıtların sektörün karbonsuzlaşmasında önemli rolü olmasını bekliyoruz. Yatırımlarımızla 2030 yılında 400.000 ton biyoyakıt ham maddesi işlemeyi öngörüyor, 2035 sonrası dönemde ise Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı üretim kapasitemizi üç katına çıkararak bu alanda da Türkiye’nin en büyük tedarikçisi olmayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.