5G Teknolojisi ve Uçaklar

AT&T ve Verizon, Havalimanı Çevresindeki 5G Geçişini Bir Yıl Erteledi

ABD’de 5G telekomünikasyon teknolojisinin yeni frekans aralıklarına geçişi konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

AT&T ve Verizon firmaları, havalimanı yakınlarındaki 5G anten kurulumlarını bir yıl daha erteledi.

Bu bir yıllık süre içerisinde, özellikle nispeten daha küçük boyda olan bölgesel jetlerin yükseklik ölçme göstergeleri (altimetre) elden geçirilerek, yeni teknolojiyle uyumlu şekilde çalışmaları sağlanacak.

Firmalar, uçaklarını, 5G sinyallerine karşı bir tür radyo frekans filtresiyle donatacak.

Halihazırda başlamış durumdaki çalışmaların, 2022 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

FAA İkaz Etmişti

5G’nin yeni frekans aralıklarıyla ilgili en ciddi ikaz, FAA’den gelmişti.

FAA, 2021’in Kasım ayında bu konuda bir bilgilendirme bülteni yayımlamıştı.

FAA’in endişelerini göz önüne alan iki büyük iletişim firması AT&T ve Verizon, normalde 5 Aralık 2021 tarihinde aktif hale gelmesi gereken yeni frekans aralıklarının kullanımını, 5 Ocak 2022’ye ertelemişti.

Kurum bununla da yetinmemiş, aralık ayında iki yeni uçuşa elverişlilik yönergesi (Airworthiness Directive) yayımlayarak (AD 2021-23-12 ve AD 2021-23-13), yolcu uçakları ve helikopterlerin, 3700-3980 MHz aralığındaki frekansın mevcut olduğu durumlarda, radyo altimetre (yükseklik ölçer) cihazına güvenilmemesi gerektiğini duyurmuştu.

Yönergede ayrıca, işletmecilerin uçuş operasyonuna ilişkin manuellerini de buna göre güncellemesi istenmişti.

Fakat Ocak ayında bu tarih yeniden altı aylığına ötelenerek, 5 Temmuz’a alınmıştı.

Ve son olarak yukarıda da belirttiğim gibi 5G’nin yeni frekanslarına geçiş bir kez daha ertelenerek bir yıl sonraya (5 Temmuz 2023) atıldı.

5G Teknolojisi ve Uçaklar
5G Teknolojisi ve Uçaklar

5G istasyonlarının, uçakların özellikle altimetrelerini (yükseklik ölçer) olumsuz bir biçimde etkilemesinden ve yere yakın durumlarda bunun bir kazaya yol açmasından korkuluyor.

Bununla birlikte şimdilik 5G’nin korkulduğu gibi arızalara yol açtığına dair ispatlanmış herhangi bir çalışma bulunmuyor.

Zaten Verizon yaptığı bir açıklamada, söz konusu bant aralığının dünya genelinde çok sayıda ülkede sorunsuz bir biçimde kullanıldığını ve ABD’de farklı bir gelişmenin yaşanmasını beklemediklerini söyledi.

FAA ise buna karşılık olarak, Amerikan Federal İletişim Kurumu (Federal Communications Commission – FCC) tarafından 2020 yılında belirlenen kurallara göre, kırsal bölgelerdeki 5G vericilerinin yaymasına izin verilen enerji seviyesinin, dünyanın diğer ülkelerinden fazla olduğuna dikkat çekiyor.


Posted

in

,