FAA, 5G Konusundaki Endişelerini Yineledi

Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA), 5G telekomünikasyon teknolojisinin havacılık sektörüne muhtemel etkisi konusundaki endişelerini yineledi.

FAA, 5G kablosuz ağlarında kullanıma sokulması planlanan yeni frekans aralıklarının (3700-3800 MHz), uçuş emniyeti açısından bir risk oluşturduğunu ve uçakların yaptıkları acil inişlerin sayısının artabileceğini belirtti.

Kurum ayrıca, iki yeni uçuşa elverişlilik yönergesi (Airworthiness Directive) yayımlayarak (AD 2021-23-12 ve AD 2021-23-13), yolcu uçakları ve helikopterlerin, 3700-3980 MHz aralığındaki frekansın mevcut olduğu durumlarda, radyo altimetre (yükseklik ölçer) cihazına güvenilmemesi gerektiğini duyurdu.

Yönerge ayrıca, işletmecilerin uçuş operasyonuna ilişkin manuellerini de buna göre güncellemesini istiyor.

5G istasyonlarının, uçakların özellikle altimetrelerini (yükseklik ölçer) olumsuz bir biçimde etkilemesinden ve yere yakın durumlarda bunun bir kazaya yol açmasından korkuluyor.

Hatırlanacağı üzere FAA, geçtiğimiz kasım ayında bu konuda bir bilgilendirme bülteni yayımlamıştı.

FAA’in endişelerini göz önüne alan iki büyük iletişim firması AT&T ve Verizon, normalde 5 Aralık 2021 tarihinde aktif hale gelmesi gereken yeni frekans aralıklarının kullanımını, 5 Ocak 2022’ye ertelemişti.

Bununla birlikte şimdilik 5G’nin korkulduğu gibi arızalara yol açtığına dair ispatlanmış herhangi bir çalışma bulunmuyor.

Zaten Verizon yaptığı bir açıklamada, söz konusu bant aralığının dünya genelinde çok sayıda ülkede sorunsuz bir biçimde kullanıldığını ve ABD’de farklı bir gelişmenin yaşanmasını beklemediklerini söyledi.

Buna karşılık olaraksa FAA, Amerikan Federal İletişim Kurumu (Federal Communications Commission – FCC) tarafından 2020 yılında belirlenen kurallara göre, kırsal bölgelerdeki 5G vericilerinin yaymasına izin verilen enerji seviyesinin, dünyanın diğer ülkelerinden fazla olduğuna dikkat çekiyor.


Posted

in

,