SITA Sistemleri Hacklendi, Milyonlarca Yolcunun Verisi Çalındı

Havacılık sektörünün önde gelen bilişim hizmetleri sağlayıcılarından SITA’nın sistemleri hacklendi.

Olay, 24 Şubat 2021 tarihinde meydana geldi.

SITA’nın bilişim sistemlerine yapılan ve son derece sofistike olduğu belirtilen saldırının sonucunda, milyonlarca yolcunun kişisel verileri ifşa oldu.

Siber saldırı sebebiyle ortaya dökülen bilgilerin, isim, üye numarası ve statü bilgisi olduğu tespit edildi.

Özellikle SITA’nın yolcu hizmeti sistemleri (Passenger Service Systems – PSS) adlı ürünü hedeflendi.

SITA, PSS kullanan havayollarıyla temasa geçerek, durumla ilgili bilgi verdi.

Bunun üzerine havayolları, sadakat programı üyesi yolcularını konuyla ilgili olarak ikaz ederek, sisteme girerken kullandıkları parolaları her ihtimale karşı değiştirmelerini tavsiye etti.

Aralarında Air New Zealand, Singapore Airlines, Lufthansa, Cathay Pacific, Japan Airlines, Malaysia Airlines gibi şirketlerin bulunduğu çok sayıda havayolunun olaydan etkilendiği belirtiliyor.

SITA’nın PSS ürününü kullanmayan havayollarının yolcularının da risk altında olabileceği belirtildi.

Zira Oneworld, Star Alliance, Skyteam gibi havayolu ittifaklarının üyesi havayolları, yolcularına kolaylık sağlamak amacıyla sadakat programları üzerinden veri paylaşımında bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda da çok sayıda havayolu şirketi direkt bir biçimde siber saldırıların hedefi olmuş, milyonlarca yolcunun hassas bilgileri çalınmıştı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!