Şubat Ayında Avrupa’nın En İşlek Havayolları ve Hatlar

Avrupa’daki havalimanlarından 1-7 Şubat (2021) haftasında yapılan kalkış sayıları belli oldu.

Anker Report tarafından hazırlanan tabloya göre, ilk sırada Türk Hava Yolları (THY) yer aldı.

THY, geçen yılın aynı haftasına göre uçuş sayısı %50 oranında azalmasına karşın, 3.621 uçuş yapmayı başardı.

THY’nin en işlek ilk beş hattı, tamamı İstanbul İGA Havalimanı çıkışlı olmak üzere sırasıyla Ankara (ESB), İzmir (ADB), Antalya (AYT), Adana (ADA) ve Gaziantep (GZT) şeklinde sıralandı.

Normal dönemde IST-ESB hattında haftalık uçuş sayısının 140 civarında olduğunu belirtirsek, Covid-19 krizinin etkisi daha iyi anlaşılabilir.

Avrupa’da THY’nin ardından ikinci sırada Rus Aeroflot firması yer almış. Üçüncü sırada ise Air France bulunuyor.

Ülkemizin ikinci büyük havayolu Pegasus, altıncı sıraya kadar yükselmiş.

Pegasus’un en yoğun ilk beş hattı ve haftalık uçuş sayıları, tamamı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı çıkışlı olmak üzere şu şekilde gerçekleşmiş:

AYT (46), ADB (43), ADA (37), ESB (34) ve Trabzon TZX (34)

Önümüzdeki Mayıs ayına kadar, Avrupa’daki görünümün pek değişmemesi ve ondan sonra, Covid-19 salgınının gidişatına göre uçuş sayısının artması bekleniyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.