Ankara Esenboğa Havalimanı

TAV, Devlet Desteği Alacak

TAV Havalimanları Holding, Türkiye’de Covid-19 krizi sebebiyle sivil havacılık sektörüne yapılacak ilk somut devlet yardımını elde etti.

Şirketten dün yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından şirketimize gönderilen resmi yazıda, pandemi kaynaklı seyahat kısıtlamalarının yarattığı Mücbir Sebep (Force Majeure) koşulları nedeni ile, kontratlarımız gereği yapmış olduğumuz başvurularımızın değerlendirildiği ve Türkiye’de işlettiğimiz Antalya, Ankara, Gazipaşa-Alanya, İzmir ve Milas-Bodrum havalimanlarının her birinin mevcut işletme hakkı sürelerinin ikişer yıl uzatılmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Ayrıca, aynı yazıda, bahsedilen havalimanlarının 2022 yılında yapılması gereken kira ödemelerinin 2024 yılında yapılmasına karar verildiği tarafımıza bildirilmiştir.”

TAV’ın Afrika, Orta Doğu, Kafkasya ve Balkanlar’da işlettiği diğer havalimanları için ilgili devletlerden yardım alıp alamayacağı ise henüz belli değil.

Ankara Esenboğa Havalimanı

Dün kamuoyuna yansıyan bir başka haberde, Türkiye’deki havalimanı işletmecilerinin devlet desteği elde etmek üzere girişimlerde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

TAV’ın ardından İGA (IST) ve Malaysia Airports Holdings (SAW) adlı havalimanı işletmecilerine de benzer kolaylıklar sağlanabileceği belirtiliyor.

İşletme modellerindeki farklılıklar sebebiyle, söz konusu şirketlere yapılacak desteklerin de değişebileceği söyleniyor.


Posted

in

,

Tags: