Türkiye’deki Havalimanı İşletmecileri, Devlet Desteği Talep Ediyor

Türkiye’deki havalimanı işletmecilerinin devlet desteği istediği iddia edildi.

Bloomberg’de yayımlanan bir habere göre İGA, Malaysia Airports Holdings ve TAV (Aeroports de Paris), devlete olan kira ödemelerinin ertelenmesi, çeşitli noktalarda ilave indirimler ve sözleşme uzatma taleplerinde bulundu.

Başta İGA’nın ödemesi gereken yıllık 1,1 milyar Euro kira bedeli olmak üzere, Türkiye’deki havalimanı işletmelerinin devlete olan yükümlülükleri ciddi boyutlara ulaşıyor.

Gelgelelim son bir yıldır havacılık sektörünü etkisi altına alan Covid-19 krizi, tüm hesapları alt üst etmiş durumda.

Zira neredeyse tüm ticarî anlaşmalarda “mücbir sebep” maddesi bulunuyor ve söz konusu maddede diğer bir çok şeyin yanı sıra salgın hastalık ibaresi de yer alıyor.

Dolayısıyla içinden geçtiğimiz süreçte taraflar arasındaki hesaplaşmanın nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor.

Bloomberg, havalimanı işletmecilerinin yanı sıra DHMİ’nin konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadığını söylüyor.

Bununla birlikte, Bloomberg’e konuşan kaynaklar henüz ortada somut bir önerinin olmadığını, taleplerin işletme modelleri nedeniyle şirketten şirkete farklılık gösterdiğini belirtiyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.