İstanbul Yeni Havalimanı, 1 Sene Önce Açılmıştı

İstanbul İGA Havalimanı bundan tam bir sene önce gerçekleştirilen büyük taşınmanın ardından hizmete açılmıştı.

6-7 Nisan 2019 tarihlerinde, sivil havacılık tarihinin en kapsamlı taşınması gerçekleştirilmiş ve yüzlerce araç, ekipman ve uçak, yeni havalimanına aktarılmıştı.

ISL ve IST kodları, İGA Havalimanı ile İstanbul Atatürk Havalimanı arasında değiş tokuş edilmişti.

Atatürk Havalimanı’ndan son uçuş, 5 Nisan 2019 gece yarısından sonra saat 02:00’de THY’nin Singapur seferi (TK0054) olmuştu.

Yeni havalimanın ilk uçuşlarını da yine THY icra etmişti.

İlk iç hat uçuşu, 6 Nisan günü saat 14:00 sıralarında İstanbul’dan Ankara’ya (TK2154); ilk dış hat uçuşu ise Paris’e (TK1833) yapılmıştı.

Yeni havalimanına varan ilk uçak ise Miami’den gelmişti.

THY’nin TK0078 sefer sayılı uçağı, saat 15:09’da meydana teker koymuştu.

6 Nisan 2019 tarihinde yeni havalimanında 87 kalkış ve 61 iniş olmak üzere toplam 148 sefer gerçekleştirilmişti.

7 Nisan gününden itibaren diğer havayolları da yeni havalimanını kullanmaya başlamıştı.

Bir kaç hafta içinde uçuş sayısı artırılarak normal seviyeye çıkarılmıştı.

Gelgelelim, İGA Havalimanı’nın ilk bir yılı hedeflenen performansın gerisinde kaldı.

Özellikle iç hat pazarının sürekli bir biçimde daralması, toplam yolcu sayısının proje aşamasında düşünülenin bir hayli uzağında kalmasına yol açtı.

Onur Air’in uçuş sayısını iyice azaltması, yıl sonuna doğru Atlasglobal’in uçuşlarını tamamen durdurması, THY’nin iç hat kapasitesini düşürmesi gibi etkenler, yolcu sayısının adeta yerinde saymasına sebep oldu.

Bunlara bir de 2020 yılının başında patlak veren Coronavirus salgını eklendi.

Ve 6 Nisan 2020 itibarıyla buruk bir biçimde birinci yaşını kutlayacak olan İGA Havalimanı, tarifeli uçuşların tamamen durdurulduğu bir ortamda yolcuların yeniden seyahat etmeye başlayacağı günleri bekliyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.