Atlasglobal, Uçuşlarını Bir Süreliğine Durdurdu

Mâlî açıdan zor günler geçiren havayolları kervanına Atlasglobal de katıldı.

Atlasglobal, bugün yaptığı açıklama ile 26 Kasım 2019 saat 19:30 itibarıyla uçuşlarına ara verdiğini duyurdu.

Havayolu, 16 Aralık 2019 tarihine kadar olan tüm seferlerini iptal etti.

Böylece son bir kaç aydır özellikle Avrupa’daki havayollarını etkileyen mâlî olumsuzluklar Türkiye’ye de sirayet etmiş oldu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Eylül ayında Thomas Cook Airlines ve Adria Airways iflas etmişti.

2019 yılı içinde Avrupa’da Thomas Cook Airlines ve Adria Airways’in yanı sıra Germania, Flybmi, WOW Air, Aigle Azur, XL Airways ve Tus Airways iflas ederek faaliyetlerine son vermişti.

Atlasglobal’deki tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor, 16 Aralık 2019 tarihinde yeni ve güçlü bir başlangıç yapılabilmesini temenni ediyoruz.

Konuyla ilgili olarak Atlasglobal’den yapılan açıklama şöyle:

2015-2016 yıllarında ülkemizde yaşanan terör olayları ve hain darbe girişimi havacılık sektöründe büyük yaralar açmış, taşınan yolcu sayısı ve yolcu gelirlerinde 2017 yılı dahil önemli kayıplara neden olmuştur.

Havacılık sektörünün itici gücü olan turizm sektörü açısından olumsuz geçen söz konusu dönemin ardından, güvenlik algısı ve ana pazarlarla olan politik ilişkilerdeki iyileşmenin desteğiyle 2018 yılında başlayan toparlanma süreci devam etmiş; bu konuda alınan tedbirlerin etkileri havacılık sektörüne de olumlu bir şekilde yansımaya başlamıştır.

 2015-2016 yıllarında yaşanan bu elim olaylar gerek operasyonel gerekse de ticari açıdan Havayolumuzu olumsuz yönde etkilemiştir.

Bunun yanı sıra 2018 yılı ikinci yarısında Türk Lirası’nda yaşanan hızlı ve agresif dalgalanmalar özellikle iç pazar dinamiklerini de olumsuz etkileyerek uçakla seyahat etme talebinde azalmaya sebep olmuştur.

Yaşanan olumsuzluklara rağmen, Havayolumuz tarafından alınan yeni stratejik kararlar çerçevesinde 2018 yılı ikinci yarısında toparlanma sürecine girilmiş ve operasyonlarımız tekrar kâr eder hale getirilmiştir.

Ancak yakın geçmiş olumsuzlukları ve beraberinde getirdiği ekonomik yük ve 2019 yılı Nisan ayı itibariyle İstanbul Havalimanı’na geçişle birlikte lojistik ve operasyonel maliyetlerde yaşanan büyük artış, Havayolumuz açısından 2016/2017 kayıplarımızı yeterli sürede telafi etme imkanımızı ortadan kaldırmıştır. 

Nakit akışımızdaki gerekli yapılandırma ve iyileştirmeyi sağlamak amacıyla, tüm uçuşlarımıza 26 Kasım 2019 itibariyle, 21 Aralık 2019 tarihine kadar ara vermek zorunda kaldığımız bilgisini arz ederiz. 

Bu süreçte uçuşu gerçekleştirilemeyen yolcularımızın satın aldıkları biletleriyle ilgili 15 Aralık 2019 tarihine kadar gerekli tespitler tarafımızca yapılacaktır.

Yolcularımızın iade ve değişiklik talepleri ile ilgili uygulanacak işlemler 16 Aralık 2019 tarihinde web sitemiz üzerinden duyurulacaktır.

Bütün satış kanallarımızdan bilet satış işlemleri 16 Aralık 2019 tarihine kadar kapalı tutulacaktır.


Posted

in

,