İstanbul Yeni Havalimanı’nda Taşınma Eğitimleri Devam Ediyor

İlk fazı 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda taşınma hazırlıkları devam ediyor.

Taşınmanın sorunsuz gerçekleşmesi için Haziran’da tamamlanan sınıf eğitimlerinden sonra 28 bin 200 kişiye saha alıştırma eğitimleri verilecek.

Yeni havalimanının açılmasına günler kala ORAT (Operasyona Hazırlık ve Havalimanı Transferi) süreci de hızlandı.

İki yıl önce başlayan süreçte, Haziran’da tamamlanan sınıf eğitimlerinden sonra şimdi de havayolu, yer hizmetleri ve diğer ilgili şirketlerin çalışanlarına, saha eğitimleri verilmeye başlandı.

25 Haziran’da başlayan ikinci kısım eğitimlerin 28 Eylül’de tamamlanması planlanıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı – Pist (16R)

İGA Havalimanı İşletmesi Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan; “30 Ekim’de tüm havacılık sektörü yıllık 70 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanının 45 km kat ederek İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınmasını izlemeye hazırlanıyor.

Bu, tüm dünyada bir ilk olacak. Nasıl şu an biz dünyadaki en iyi taşımayı gerçekleştirmiş havalimanlarından danışmanlık alıp sürece hazırlanıyorsak, bundan süreç sonrasında İstanbul Yeni Havalimanı çalışanları da dünyaya taşınma konusunda danışmanlık verecek.

Bu büyük taşımaya hazırlanmak için hali hazırda Atatürk Havalimanı’nda çalışanlar ve İstanbul Yeni Havalimanı’nda ilk defa çalışacak personel için yoğun bir eğitim süreci programladık. 28 Eylül’de ikinci kısım eğitimleri tamamlayınca, sadece havalimanı taşıması için yaklaşık 53 bin adet eğitim vermiş olacağız” dedi.

Eğitimler, apron ehliyetinin de dahil olduğu hava tarafı, terminal ve bagaj hizmetleri bölgelerini içeren alıştırma saha eğitimlerini kapsıyor.

Bu çerçevede, saha programı esnasında havalimanı tanıtımı, apron giriş kapısı işleyişi, destek hizmetler, kargo, bagaj operasyonu, terminal alanları, pistler, gelen ve giden yolcu akışları, transfer hatları, kontrol odası fonksiyonları, havalimanı güvenliği gibi konuları işlenecek.

Bu eğitimlerin ilki, Türk Hava Yolları, Havaş ve Çelebi çalışanlarından oluşan 194 kişilik grup ile 25 Haziran’da başladı.

Yapılan planlar kapsamında toplam 28 bin 200 kişiye saha alıştırma eğitimi verilmesi planlanıyor.


Posted

in