Alitalia_brand_marka_2015

Ryanair’in “Alitalia” Teklifinin Ayrıntıları Belli Oldu

Alitalia_brand_marka_2015Ryanair’in, iflas sürecindeki Alitalia’ya yaptığı teklifin ayrıntıları belli oldu.

Ryanair CEO’su Michael O’Leary geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Alitalia filosunda bulunan 90 uçağa tâlip olduklarını duyurdu.

O’Leary’nin planına göre Ryanair, Alitalia’dan devir alacağı uçakları yine Alitalia markası altında ve Alitalia personeli ile işletecek.

Plana göre yine büyük oranda, Alitalia’nın mevcut uçuş ağında bulunan hatlarda uçuşlara devam edilecek.

Bununla birlikte söz konusu teklif, personel sayısında azaltma ve toplu iş sözleşmesinde bazı değişiklikler gibi kritik noktaları da içeriyor.

Teklifin kabul edilmesi durumunda Ryanair, uzun zamandır girmek için hazırlık yaptığı “uzun menzil” pazarına, farklı bir biçimde adım atmış olacak.

Ryanair, geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde Air Europa ile Madrid çıkışlı seferleri kapsayan ve 16 farklı ülkede 20 noktayı içeren bir anlaşma imzalayarak, yolcuların, Ryanair’in web sitesi üzerinden Air Europa’nın uzun menzilli uçuşlarının biletlerini satın alabilmesine imkân tanınmıştı.

Michael O’Leary (Ryanair) ve Javier Hidalgo (Air Europa)

Taraflar arasındaki ortak aktarmalı uçuşların ise 2017 yılının sonlarına doğru hizmete girmesi bekleniyor.

Bu gelişmeye ilave olarak Ryanair’in şirket tarihinde ilk kez aktarmalı uçuşlara başlaması ve bunun için ilk olarak Roma ve Milano havalimanlarını seçmesi de, şirketin Alitalia’ya olan ilgisindeki dikkat çekici bir başka nokta.

Ryanair, %23’lük oranla, Alitalia’nın da önünde İtalya’da pazar lideri konumunda bulunuyor.

ABD, Arjantin, Brezilya, Çin, Güney Kore, Küba, Meksika ve Şili gibi uzun menzilli pazarlara sefer yapmakta olan Alitalia’nın 100 uçaklık filosunda 14 adedi Airbus A330 ve 12’si Boeing 777 tipinde olmak üzere toplam 26 adet uzun menzilli – geniş gövdeli uçak yer alıyor.

Bölgesel jetler de dahil edildiğinde Alitalia’nın filosu 120 uçağa yükseliyor.

Michael O’Leary aslında Alitalia’nın tamamı için teklif vermek istediklerini, ancak böyle bir durumda İtalya’daki pazar paylarının %50’nin üzerine çıkacağını ve tekliflerinin, Avrupa Birliği rekabet kuralları sebebiyle reddedileceği için sadece 90 uçağa tâlip olduklarını vurguladı.

Halihazırda Alitalia’nın tamamına veya bir bölümüne, 10 farklı teklif gelmiş durumda.

İlgili taraflar, 2 Ekim 2017 tarihine kadar kesin tekliflerini İtalya resmî makamlarına iletmek zorundalar.

Alitalia, Rekabetle Baş Edemedi

Alitalia, özellikle geçtiğimiz 15 yıl içerisinde rekabetle baş edemedi.

Bir yandan Ryanair, easyJet gibi düşük maliyetli taşıyıcılar ve belli başlı İtalyan kentlerine orta – uzun menzilden sefer düzenleyen kaliteli havayolu şirketleri, diğer taraftan hızlı tren hatları, Alitalia’ya adeta oyun alanı bırakmadı.

On yıl önce 30 milyon yolcuya hizmet veren şirket, 2015 yılını 22 milyon yolcuyla kapattı.

Alitalia, 2007 yılında İtalya pazarının %23’ünü elinde bulundururken, 2015 yılında bu oran %18’e geriledi.

Ryanair, %23’lük bir oranla İtalya’da pazar lideri olurken, easyJet’in pazar payı da %12’ye ulaştı.

Alitalia’nın Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki hatlar hariç tutulduğunda, sadece 15 dış hat noktasına seferi bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere şirket, 1 Aralık 2016 itibarıyla İstanbul – Roma uçuşlarını durdurmuştu.

Alitalia’nın İflas Süreci

Alitalia_brand_marka_2015_004İtalya’nın kadim havayolu şirketi Alitalia, bir kez daha iflas sürecine girmişti.

24 Nisan 2017 tarihinde yapılan oylamada Alitalia personelinin, şirket yönetimi tarafından kendilerine teklif edilen yeniden yapılanma planını reddetmesinin ardından gözler, 2 Mayıs 2017 tarihindeki yönetim kurulu toplantısına çevrilmişti.

Toplantıda oybirliği ile alınan karara göre Alitalia, iflas yönetimi için resmen başvuruda bulunmuştu.

İtalyan kanunlarına göre hükûmet Alitalia yönetimine kayyum ataması yaparak şirketin yeniden yüzdürülmesi veya faaliyetlerine tamamen son vermesi yönünde çalışmalara başlamıştı.

Hükûmet ayrıca, şirketin kısa vadede faaliyetlerine devam edebilmesi amacıyla 600 milyon Euro tutarında bir köprü kredi sağlamıştı.

Alitalia yönetiminin iflas yönünde görüş belirtmesinde, 2014 yılında şirketin %49 oranındaki bölümünü satın alarak büyük hissedar konumuna gelen Etihad Airways’in bundan böyle mâlî destek vermeyeceğini açıklamasının etkisi büyük.

İlk olarak 1946 yılında kurulan Alitalia’nın iflası yönünde karar verilirse, Avrupa sivil havacılık tarihinde yakın geçmişte faaliyetlerine son verecek üçüncü havayolu şirketi olacak.

Hatırlanacağı üzere 2009 yılında Yunan Olympic Airlines‘ın ardından 2012 yılının başlarında da, Macaristan’ın bayrak taşıyıcı şirketi Malev iflas ederek pazara veda etmişti.

Malev’in iflasından doğan boşluk özellikle, Budapeşte’ye sefer yapan düşük maliyetli taşıyıcılar tarafından hızlı bir biçimde doldurulmuştu.

Bakalım İtalya’da benzer bir durum meydana gelecek mi?

Havayolu 101 olarak temennimiz, Alitalia’nın bu zorlu süreçten başarıyla çıkarak faaliyetlerine devam etmesi yönünde.