Petrol Fiyatlarında Son Durum

Petrol_Fiyati_Agu_2011Özellikle bu yıl havayolu şirketlerinin tam manasıyla “belalısı” olan petrol fiyatlarında son durum ne?

Nisan ayında zirve yapan ve takip eden aylarda yatay bir seyre giren petrol fiyatları, son günlerde gevşeme eğiliminde.

Küresel ekonominin gidişatının pek de iyi olmadığı yönünde ABD ve AB’den arka arkaya gelen haberlerin ardından, talep miktarında muhtemel bir azalma yaşanacağı ön görüldüğünden olsa gerek, petrol fiyatları yavaş yavaş gerilemeye devam ediyor.

BRENT’in fiyatı 105 USD mertebesine kadar gerilerken, NY ham petrol fiyatı 80 Dolar’ın da altına inmiş durumda.

Havayolu 101’de kriter olarak aldığımız Dated Brent, West Texas Intermediate ve Dubai Fateh petrol fiyatlarının basit ortalamasında da benzer trendi görmek mümkün.

Mayıs-Temmuz döneminde 106-108 USD civarında olan ortalama fiyat, Ağustos’ta 100 USD’ye geriledi.

Eylül ayında bu fiyatın, 100 USD’nin de altında olacağı görülüyor.

Böylece sene başında havayolu şirketleri için yapılan değerlendirmelerde bir kritik eşik olarak tespit edilen 100 USD seviyesinin altına inilmiş oluyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş trendi devam ederse, 2011 yılı ortalaması 100 USD’nin altında kalacak ve ticarî havayolu şirketleri az da olsa rahat bir nefes almış olacak.

Kaynak: IndexMundi

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.