Ryanair, Nisan-Haziran Dönemi Performansını Açıkladı

Günde 1500’den fazla uçuş yapan, Avrupa’nın dev düşük maliyetli taşıyıcısı Ryanair, Nisan-Haziran dönemi performansını açıkladı:

140 milyon Euro net kâr.

Analistlerin tahmini, 150 milyon Euro idi. Ryanair’in yıllık kâr hedefi ise 400 milyon Euro mertebesinde.

Üç aylık dönemde gelirini %29 oranında artıran şirket, geçen seneye göre 3 milyon daha fazla yolcu taşıdı.

Akaryakıtının ciddi oranda bir bölümünü hedge etmesine rağmen, geçen seneye göre yaklaşık %50 daha pahalı hale gelen akaryakıt fiyatları, Ryanair’in sonuçlarına ilave 200 milyon USD olarak yansıdı.

Üç aylık dönemdeki yolcu artış oranı %18 olurken, ortalama bilet fiyatları %11, tâlî gelirler ise %22 oranında yükseliş kaydetti.

Geçmiş yıllarda akaryakıt hedging’i sebebiyle bir hayli zarar eden Ryanair bu kez turnayı gözünden vurmuş durumda.

Şirket, gelecek sene Mart ayına kadar olan dönem dahilinde akaryakıtının %90’ını ortalama 86 USD gibi bir hayli avantajlı bir fiyat üzerinden hedge etti.

Hatırlanacağı üzere, petrolün varil fiyatı şu sıralar WTI’da 99 USD ve BRENT’te ise 118 USD civarında seyrediyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.