Havayolu Sektörü Ortalama Kâr Marjı

Sene 2005.

IATA Başkanı Giovanni Bisignani’nin bir açıklaması dikkat çekiciydi. Bisignani mealen şöyle diyordu:

Uçak üreticileri, rezervasyon şirketleri, havaalanı işletmecileri…Havayolu sektöründe herkes kâr eder; havayolu şirketleri müstesna. Havayolu şirketleri uçuş hizmetini verir ama istikrarlı biçimde kâr etmede kronik problem yaşarlar.

İşte havayolu sektörünün 10 yıllık ortalama esas faaliyet kâr marjı yukarıdaki grafikte.

Bisignani haklı; sektörü yürüten havayolu şirketleri, parayı kazanan başkaları. 🙂

Bu noktada aklımıza Bisignani’nin, Haziran 2008′de İstanbul’da düzenlenen IATA Genel Kurulunda yaptığı konuşma geldi. Bisignani konuşmasında havayolu sektörünü, Zeus’un verdiği ceza üzerine her gün Olimpos’un tepesine bir kaya çıkartan Sisifos’a benzetmişti.

Bildiğiniz üzere, Sisifos’un tepeye kadar kan ter içinde çıkardığı kaya, her defasında gerisin geriye dağın eteklerine yuvarlanmakta ve süreç (Sisifos -> kaya -> tepe) yeniden başlamaktadır.

Ve iktisat biliminde buna “business cycle” adı verilmektedir. 🙂

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.