ViaSat Atağa Kalktı

23 Eylül’deki ”Uçuş Esnası Eğlence Kavramı Değişirken” başlıklı yazımızda, Delta Airlines’ın kara bağlantılı internet sistemine karşın, Jetblue’nun uydu bağlantılı sistemi tercih ettiğini ve filosunda bulunan 160 civarındaki uçağın tamamının internet servisinin, ViaSat adlı firma tarafından sağlanacağını belirtmiştik.

ViaSat işi hızlandırmışa benziyor.

Yine Mary Kirby tarafından hazırlanan habere göre ViaSat gözünü, uçak içi internet bağlantısı konusunda çok geri kalmış olan Avrupa ve Orta Doğu’ya çevirdi. Jetblue için hazırlanan çözüm paketinde olduğu gibi burada da Ka-Band üzerinden uydu bağlantısı kurulabileceği söyleniyor.

Delta Air Lines’ın ABD iç hat filosunda uygulamakta olduğu ve yer bağlantılı uçak içi internet hizmetinin dünyanın diğer kıtalarında uygulanmasının zorluğundan bahsetmiştik.

Bu durum düşünüldüğünde, ViaSat veya benzer mantıkla çalışacak başka bir sistemin, mesela Panasonic’inki, ABD dışında şansının nispeten daha fazla olduğu söylenebilir.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.