30 Yıl Aradan Sonra Tahran – Kahire Seferleri Başlıyor

Uluslararası siyaset çok tuhaf bir olgu.

Sırf devletlerarası çekişmeler sebebiyle son derece mantıksız kararların alınıp, bunların aynı mantıksızlık çerçevesinde uzun yıllar boyunca uygulandığını görmek mümkün.

İşte onlardan bir tanesi.

1979 yılında İran’da meydana gelen Humeyni Devrimi, 1980 yılında Mısır’ın İsrail devletini resmen tanıması ve 1981 yılında Mısır devlet başkanı Enver Sedat’a suikast düzenleyen Halid İslamboli’nin İran devleti tarafından onore edilmesi gibi sebeplerin ardından Mısır ve İran arasındaki ilişkilerin kopma noktasına gelmesi, iki ülke arasındaki hava trafiğinin de durmasına yol açmıştı.

Geçtiğimiz gün iki ülke yetkililerinin imzaladığı anlaşma ile 30 yıllık bu mantıksızlığa bir son verilmiş olunacak.

Haftada 28 frekans üzerinden varılan mutabakatın sonucunda Tahran – Kahire uçuşlarının önümüzdeki aylarda başlaması planlanıyor.

Zararın neresinden dönülürse kârdır.

Güncelleme: Mısır – İran seferleri ancak 2013’ün Mart ayında başlayabildi.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!