Hiç Bir Şeyden Çekmedi Dünyada, 787’den Çektiği Kadar

Hiç bir şeyden çekmedi dünyada, nasırından çektiği kadar” diye başlar Orhan Veli’nin, Süleyman Efendi’nin kısa hayat hikâyesini anlattığı Kitabe-i Seng-i Mezar adlı muhteşem şiiri.

Boeing’in, 787 Dreamliner modelinin üretiminde yaşadıkları ve bu konuda bir kaç ayda bir okuduğum “yeni bir tehir” haberi, bana bu şiiri hatırlatır oldu. 🙂

Son gelen haber, tayyarenin testlerinde ihtiyaç duyulan Rolls Royce Trent 1000 tipi motorlardan yeterli sayıda bulunmaması sebebiyle söz konusu test sürecinin bir miktar daha uzayacağı yönünde.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, Boeing 787 Dreamliner’ı teslim alacak olan Japon havayolu şirketi ANA normalde bu uçağı filosuna 2008 yılının Mayıs ayında dahil edecekti.

Ancak bu son açıklanan teslimat tehiri haberiyle birlikte ANA’nın 787′sine, ancak 2011 yılının ilk çeyreğinde kavuşabileceği anlaşılıyor.

Tabii yeni bir erteleme daha olmazsa.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!