Yolcu Trafik Raporları

Havayolu sektörüyle ilgili iki grafiği aşağıya aktarıyoruz.

Görünen o ki, 2009 yılının özellikle ilk yarısının çok kötü geçmiş olmasından kaynaklanan baz etkisi yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlıyor. Bu yılın son çeyreğinde bu durumu daha net görür hale geleceğiz.

Öte yandan, BRIC olarak adlandırılan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin dörtlüsünün havayolu trafik sonuçları da bize farklı farklı şeyler söylüyor.

2008-2009 döneminde yaşanan küresel mâlî krizden en az etkilenen Hindistan olurken, Rusya ve Çin bu krizden en büyük darbeyi yiyen iki devlet olarak göze çarpıyor. Ancak 2010 yılında yaşanan toparlanmada da Çin ve Rusya başı çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda yolcu sayısında özellikle Çin’de %50′yi bulan artışlar yaşanmış durumda.

Brezilya da benzer şekilde ticarî havayolu sektörü açısından geleceğe umutla bakanlarda. 2009 yılına göre Temmuz ayındaki yolcu artışı, %20′yi bulmuş.

Temmuz ayında Türkiye’deki havalimanlarından geçen uluslararası yolcu sayısı ise 2009′un aynı ayına göre yaklaşık %15 oranında artarak, 6.700.000 seviyesinde gerçekleşti.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.