Gerçekten de Teğet Geçiyor

Halen göbeğinde olduğumuz küresel iktisadî krizin tüm havayolu sektörünü menfî yönden etkilediğini; hatta sarstığını sanırdık.

Yanılmışız.

Yıllardır sürekli bir kriz durumunda bulunan ABD’li havayolu şirketlerinden United Airlines, krizin teğet geçtiğini ispatlarcasına bir karar aldı.

Şirket toplam değeri 10 milyar doları geçmesi muhtemel bir satın alma için Boeing ve Airbus’tan teklif istedi.

Toplam 150 uçak.

Bu durumda bana tek bir şey söylemek kalıyor:

“Yürü be United, rüzgâr seninle!”

🙂

Tabii yukarıda linkini verdiğim haberden bir paragrafı alıntılamakta fayda bulunuyor.

A Fitch credit analyst said last month the airlines facing the greatest risk of covenant breach that could potentially lead to a liquidity crisis were US Airways, American Airlines and United Airlines.”

Bu noktada, geçtiğimiz günlerde Richard Branson’ın ABD’li havayolu firmaları için söylediklerini de düşünmek gerekiyor.

Branson’a göre ABD hükûmeti otomotiv sektöründeki gelişmelerden ders almış durumda ve bu yüzden de artık havayolu sektörüne para gömmekten imtina edecek.

Bu da en azından iki büyük şirketin batması anlamına geliyor.

Bekleyelim, görelim…

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!