IATA’nın 79. Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da Yapılıyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) 79. Yıllık Genel Toplantısı, İstanbul’da yapılıyor.

4 – 6 Haziran arasında düzenlenen etkinlik, Pegasus Hava Yolları’nın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

IATA üyesi 300’den fazla havayolundan sektörün en üst düzey liderlerinin yanı sıra önde gelen hükümet yetkilileri, stratejik ortaklar, ekipman tedarikçileri ve medya, İstanbul’da bir araya geliyor.

IATA Genel Kurulu bundan önce İstanbul’da, 1 – 3 Haziran 2008 tarihlerinde toplanmıştı.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh, “5 Haziran Pazartesi günü İstanbul dünyanın havacılık başkenti olacak. Havayolları, sektörün COVID-19’dan kurtulma sürecini gözden geçirmek, daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu planlamak, modern perakendecilikten gelişmiş kolaylıklara kadar verimliliği artırmak için teknolojinin sunduğu fırsatları tartışmak ve karşılaştıkları ortak düzenleyici zorlukları anlamak için bir araya gelecek.

Havacılık önemlidir. Jeopolitik bölünmeler derinleşirken bile dünyayı birbirine bağlamak, kârlı, güvenli, verimli ve sürdürülebilir havayolları gerektiren hayati bir görevdir. Bu Genel Kurulda alınacak kararlar daha da etkili bir küresel bağlantı için yön belirleyecektir.” dedi.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve IATA Guvernörler Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane ise Genel Kurul ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Sektör ortaklarımızı şehrimiz İstanbul’da ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz. Özellikle bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünde 100 uçaklık filomuza doğru ilerlerken, IATA Genel Kurulu için herkesi burada ağırlamayı dört gözle bekliyoruz. Havacılık, Şubat ayındaki trajik depremin ardından Türkiye halkının yeniden inşasına yardımcı olmak için bir araya geldi. Şimdi de havacılık, 2050’de net sıfır karbon CO2’ye hedefimize doğru giden yolumuz, sektörümüzün çeşitliliği, COVID’in derinliklerinden operasyonel toparlanmamız ve diğer birçok konu ile ilgili hayati meseleleri tartışmak üzere bir araya geliyor.”

Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi

IATA Yıllık Genel Kurul’unun ardından Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi düzenlenecek.

Güncellenmiş sektör ekonomik görünümüne ek olarak, zirvede ele alınacak temel konular da şunlar:

  • Değişen enerji piyasaları ve değişen tedarik zincirleri ile sektörün karşılaştığı zorluklara ‘Büyük Resim’ bakışı
  • Havacılığın Türkiye’nin deprem sonrası toparlanmasına katkısı
  • Sürdürülebilirlik alanındaki gelişmeler
  • 2022 operasyonel zorluklarından çıkarılan dersler

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Ödülleri’nin sponsorluğunu ise Qatar Airways üstleniyor.

Bu ödüller, havacılık sektörünü cinsiyet açısından daha dengeli hale getirmek için sektörün 25by2025 girişimini destekleyen ve farkındalık oluşturan kuruluşlara ve bireylere veriliyor.


Posted

in