THY, İstanbul – Kerkük Uçuşlarına Başladı

Türk Hava Yolları (THY), daha önce askeri üs olarak kullanılan, Irak’ın Kerkük kentindeki Kerkük Havalimanı’na, İstanbul’dan ilk doğrudan uçuşunu düzenledi.

İstanbul İGA Havalimanı’ndan kalkan THY’ye ait TK6890 sefer sayılı uçak, saat 10:30’da hareket etti.

THY - İstanbul - Kerkük İlk Uçuş (27 Ekim 2022)

THY’nin İstanbul – Kerkük Hattındaki İlk Uçuşu (27 Ekim 2022)

Saat 13:00’te iniş yapan uçak, Kerkük Havalimanı’nda su tâkıyla karşılandı. Aynı uçak akşam saat 16:40’ta Kerkük’ten İstanbul İGA Havalimanı’na ilk tarifeli seferini icra edecek.

THY - Kerkük Hat Açılışı (27 Ekim 2022)

THY – Kerkük Hat Açılışı (27 Ekim 2022)

THY; Bağdat, Basra, Necef, Erbil ve Süleymaniye’den sonra Kerkük Havalimanı’yla Irak’ta doğrudan sefer düzenlediği şehir sayısını 6’ya çıkardı.

Kerkük aynı zamanda, THY’nin bu yıl hizmete soktuğu yedinci dış hat noktası oldu.

Kerkük Havalimanı, 16 Ekim’de düzenlenen törenle resmen sivil trafiğe açılmış; 20 Ekim’den itibaren iç ve dış hat uçuşları başlamıştı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!