“Sıfır Vaka” Politikası, Çin İç Hat Pazarının Toparlanmasını Engelliyor

Çin, kriz öncesi dönemde ABD’nin ardından dünyanın en büyük ikinci havayolu iç hat pazarına sahipti.

2020 yılının başında patlak veren Covid-19 salgınının çıkış noktası durumundaki Çin’de o günlerde tarifeli uçuşlar neredeyse durma noktasına gelmişti.

Etkin karantina yöntemleriyle salgının kısa süre altında kontrol alınmasının ardından, ülke içindeki uçuşlara yeniden izin verilmişti.

Daha mart ayından itibaren toparlanma başlamıştı.

2020’nin sonlarına doğruysa Çin iç hat pazarı yolcu sayısı bakımından olmasa da kapasite açısından kriz öncesi seviyesine yaklaşmış; tüm dünyaya örnek gösterilmişti.

Lâkin kış mevsimiyle birlikte Covid vakalarında artış meydana gelince, tedbirler yeniden artırılmış ve bu durum uçakla seyahat eden yolcu sayısını ciddi bir biçimde düşürmüştü.

2021 baharında pazar tam yeniden toparlanırken, virüsün delta varyantı, hesapları bir kez daha alt üst etmiş ve pazar yeniden sert bir biçimde küçülmüştü.

Son gelen veriler, bu dev ülkedeki dalgalanmanın devam ettiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz nisan ayında Çinli havayollarının iç hat kapasitesi, kriz öncesine kıyasla %115 seviyesine çıkmışken, ekimde bu oran %77’ye gerilemiş.

Kasımda durum daha da kötüleşmiş.

Kriz öncesine kıyasla kapasite %60, yolcu sayısıysa %40 seviyesine düşmüş.

Bunun temelinde, Çin hükümetinin uyguladığı “sıfır vaka” politikası yatıyor.

Vaka sayılarındaki en küçük bir artış, sert kısıtlamaları beraberinde getiriyor.

Bu durum insanların seyahat planlarını ya ertelemesine ya da tamamen iptal etmesine yol açıyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!