Çin İç Hat Pazarında Dramatik Düşüş

Çin iç hat pazarında temmuz ve ağustos aylarında yaşanan sert düşüş, sivil havacılık sektörünün krizden çıkışına yönelik süreci olumsuz etkiliyor.

Çin’de tespit edilen delta varyant kökenli yeni Covid-19 vakaları sonrasında bazı bölgelerde uygulanan kısıtlamalar, bu düşüşün en önemli sebebi.

IATA’nın hazırladığı bir grafiğe göre, Ücretli Yolcu Kilometre (Revenue Passenger Kilometers) bakımından neredeyse 2019 seviyesine ulaşan Çin iç hat pazarı, eldeki rezervasyon verilere göre ciddi bir kayba uğrayacak.

Yine aynı çalışmaya göre Çin’in yanı sıra Avustralya iç hatlarında da gerileme söz konusu.

Öte yandan, ABD, Rusya, Brezilya gibi diğer büyük pazarlarda eğilim olumlu yönde.

Özellikle ABD, kriz öncesinin %95’ine kadar ulaşmış olmasıyla dikkat çekiyor.

IATA’nın grafiğinde bulunmuyor ama temmuz ayında Türkiye iç hatlarındaki yolcu sayısı da 2019’un aynı ayının %95’ine ulaşmış durumda.

Bakalım önümüzdeki aylar nasıl geçecek?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.