Yerdeki Uçak Sayısı Azalıyor

Coronavirus salgını sebebiyle Mart ayından itibaren yere çekilen uçaklar, uçuşların yeniden başlamasıyla birlikte yeniden göklere dönüyor.

Krizin zirveye ulaştığı Nisan ayında dünya çapında çeşitli tiplerdeki yaklaşık 26.000 yolcu uçağının 16.000 tanesi yere çekilmişti.

Park edilen bu uçakların yaklaşık üçte biri, Avrupa’daki havalimanlarında bekliyordu.

Eurocontrol tarafından sağlanan verilere göre, Haziran ayından itibaren yerde bekleyen uçakların sayısı hızla azalmaya başladı.

Temmuz ortalarında, park halindeki uçak sayısı 4.000’in altına indi.

Önümüzdeki haftalarda bu sayının daha da azalması bekleniyor.

Madrid, Londra Gatwick ve Teruel havalimanları, halihazırda Avrupa genelinde en fazla uçağın beklediği ilk üç nokta olarak dikkat çekiyor.

Bunun tam tersi; aktif durumdaki en fazla uçağın olduğu havalimanları ise Amsterdam Schiphol, İstanbul İGA ve Paris CDG.

Lufthansa, British Airways ve Air France, yerde en fazla uçağı olan ilk üç havayolu şirketi.

Ryanair, filosundaki 450’den fazla uçağın neredeyse tamamını aktif hale getirmiş olmasıyla özellikle dikkat çekiyor.

Özellikle önümüzdeki Eylül-Ekim aylarında yerdeki uçak sayısının kaç olacağı, kış döneminin muhtemel seyrini göstermesi açısından önemli olacak.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.