Avrupa Hava Sahasında Toparlanma Belirtileri

Avrupa, Coronavirus salgınından belki de en fazla etkilenen kıta.

Havacılık için de durum farklı değil.

Dünyanın diğer gelişmiş bölgelerinde uçuşlar az da olsa devam ederken, Avrupa’da neredeyse tamamen durma noktasına gelmişti.

Özellikle Nisan ayında kriz en üst seviyesine çıkmış ve kıta hava sahasından geçen uçuş sayısı 2019 yılının aynı günlerine göre bir ara %90 oranında azalmıştı.

Ancak Eurocontrol genel müdürü Eamonn Brennan tarafından az önce Twitter’da paylaşılan bir grafikte, çok sınırlı bir oranda olsa da Avrupa’dan geçen uçuş sayısının toparlanmaya başladığı görülüyor.

18 Mayıs 2020 itibarıyla uçuş sayısındaki yıllık düşüş oranı %85,3’e gerilemiş durumda.

1 Mayıs’tan bu yana uçuş sayısının giderek arttığı anlaşılıyor.

Eamonn Brennan’ın ifadesine göre Eurocontrol dün toplam 5.071 uçuşu yönetmiş.

Olumlu yöndeki bu gelişmede KLM‘in Avrupa içi seferlerini başlatmış olmasının da payı vardır.

Lufthansa ve THY‘nin de Haziran ayında uçuşlarını yeniden başlatmasıyla birlikte, Avrupa hava sahasının daha da hareketleneceğini söyleyebiliriz.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.