Mart Ayı Yolcu Sayısı Verilerinde Coronavirus Etkisi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), ülkemizdeki havalimanlarının Mart ayı yolcu, yük ve uçuş istatistiklerini yayımladı.

Yolcu sayısı verilerinde, özellikle ay ortasından itibaren Coronavirus salgını sebebiyle çok sayıda uçuşun iptal edilmesinin etkisi açıkça görünüyor.

İstanbul İGA Havalimanı’ndaki iç hat yolcu sayısı, geçen senenin aynı ayına göre %45 oranında azalarak, 740 bin seviyesine geriledi.

İGA’daki dış hat yolcu sayısı ise %60 oranında düşerek, 1.6 milyon mertebesinde gerçekleşti.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da durum farklı değil.

İç hat yolcu sayısı %39 oranında azalarak 1 milyona, dış hat yolcu sayısı %57 oranında azalarak 460 bine geriledi.

İstisnai seferler dışında ülkemizdeki tüm yolcu uçağı operasyonunun durdurulduğu düşünülürse, Nisan ayında bu sayıların iyice sıfıra yaklaşacağını tahmin etmek güç değil.

Umarız sektörde beklediğimiz toparlanma süreci bir an önce başlar ve Mayıs ayından itibaren yolcu sayılarının yeniden artışa geçtiğine şahit oluruz.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.