ABD, Avrupa’dan Yapılacak Seyahatleri Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’dan ABD’ye yapılacak seyahatleri belli şartlar dahilinde 30 günlüğüne yasakladıklarını açıkladı.

Buna göre, son haftalarda Avrupa’da bulunmuş hiç bir yabancının, ABD’ye girişine izin verilmeyecek.

Yasak aslında, Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunluğunun dahil olduğu Schengen Bölgesi‘ndeki 26 ülkeye yönelik.

(Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan)

Avrupa’da bu 26 ülkenin dışında -şimdilik- bir seyahat yasağı bulunmuyor.

13 Mart’ı 14 Mart’a bağlayan gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek uygulama, ABD vatandaşlarını ve burada daimi oturma izni olanlarla bunların birinci derecedeki akrabalarını kapsamayacak.

Bununla birlikte, bu durumdaki kişilerin ABD’ye girişi sıkı kontrol altında tutulacak.

Seyahat yasağı uygulamasında, İngiltere’nin yanı sıra, Avrupa’da bulunan ve Schengen üyesi olmayan diğer ülkeler de hariç tutulmuş.

Ayrıca kargo sevkiyatları da devam edecek.

ABD benzer bir yasağı, 1 Şubat 2020 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti için de getirmişti.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.