İstanbul Yeni Havalimanı’nın Satış Süreci Durduruldu

Bloomberg News’in haberine göre, İstanbul Yeni Havalimanı’nda hisse satış sürecinin ortaklarca durduruldu.

İstanbul Havalimanı’nın ortakları hisse satış planlarını durdururken potansiyel alıcılar da süreçten çekildi.

Konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, havalimanının işletme hakkını elinde bulunduran İGA’nın hissedarları Limak, Mapa, Kalyon ve Cengiz İnşaat şirketlerine, değerleme ve olası alıcıların bulunması için danışmanlık hizmeti veren yatırım bankası Lazard ile anlaşma sona erdirildi.

İGA konuya ilişkin yorum yapmazken Lazard’a ilk etapta ulaşılamadı.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz Mayıs ayında kamuoyuna yansıyan bir haberde, İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) hissedarlarından bazılarının, paylarını satmak için harekete geçtikleri iddia edilmişti.

Bu konuda aracılık etmesi amacıyla dünyanın en büyük finansal danışmanlık şirketlerinden Lazard ile anlaşılmıştı.

Vinci, Aeroport de Paris ve onun Türk iştiraki TAV ve Ferrovial şirketlerinin, İGA ile görüşmelerde bulunduğu belirtilmişti.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.