“Jewel Changi Airport” Hizmete Girdi

Singapur Changi Havalimanı yerleşkesi içerisinde inşa edilen ve Havayolu 101’de ilk olarak 2013 yılında duyurduğumuz “Jewel Changi Airport“, 17 Nisan 2019 tarihinde resmen hizmete girdi.

Sabah saat 06:00’da kapılarını açan Jewel Changi Airport daha ilk andan itibaren adeta ziyaretçi akınına uğradı.

Singapurluların yanı sıra Changi Havalimanı’nı kullanan meraklı yolcular da yeni tesise büyük ilgi gösterdi.

Saatler 10:00’u gösterdiğinde, Jewel Changi Airport’a giriş/çıkış yapan kişi sayısı 256.000’i bulmuştu bile.

Resmî açılıştan önceki hafta ön rezervasyonlu bir biçimde yerel halka açılan Jewel’ı altı gün içinde yaklaşık 500.000 kişi ziyaret etmişti.

Bu sıra dışı yaşam, alışveriş ve seyahat merkezinin bir diğer özelliği, yolculara check-in yapma ve bavullarını teslim etme imkânı sunması.

Aralarında Singapore Airlines, SilkAir, Scoot, Qantas ve Emirates gibi 26 farklı havayolu yolcularına, Jewel’e gelerek seyahatleri öncesinde burada check-in yaptırmalarını ve hoşça vakit geçirmelerini tavsiye ediyor.

Neticede şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Singapur ve dolayısıyla Changi Havalimanı, kendisini sürekli bir biçimde yenileyerek adeta zamanın ruhunu her zaman elinde tutmayı başarıyor.

Changi Havalimanı, 17 Nisan 2019 tarihinde resmen hizmete giren Jewel projesiyle, hem bölgesindeki hem de dünyanın geri kalanındaki rakip havalimanlarına adeta fark atmış durumda.

Jewel Changi Airport

Jewel projesi ilk olarak 2013 yılında duyurulmuştu.

Terminal 1’in mevcut otopark sahasına inşa edilen bu ikonik yapı ile Changi Havalimanı’nın yolcular nezdindeki cazibesinin artırılması hedeflendi.

Çok amaçlı kullanıma uygun olarak inşa edilen kompleks kapsamında, havacılık ve seyahatle ilgili alanların yanı sıra, bir çok alış-veriş ve eğlence noktası da yer alıyor.

Dünyaca ünlü mimar Moshe Safdie liderliğindeki bir ekip tarafından tasarlanan Jewel’in içerisinde genişçe bir bahçe ile birlikte bir de 40 metre yüksekliğinde bir şelale bulunuyor.

HSBC Rain Vortex olarak adlandırılan bu şelale, bir kapalı alanda yer alan, dünyanın en büyük şelalesi ünvanını taşıyor.

Changi Airport Group ve CapitaMalls Asia işbirliği ile hayata geçirilen Jewel ayrıca, Changi Havalimanı’nın 1, 2 ve 3. terminallerini birbirlerine bağlayacak şekilde konumlandırılmış.

Jewel Changi Airport

Binanın dış duvarları, özel olarak ABD’de ürettirilen 9.600 parça camdan oluşuyor.

Jewel’ın iç cephesi ise beş katlı bir bahçe ile kaplandı.

21.700 m2’lik bahçede, dünyanın farklı bir çok ülkesinden getirtilecek olan 2.500 ağaç ve 100.000 funda bulunuyor.

Jewel Changi Airport

Jewel, Changi Havalimanı’ndaki Terminal 1’e doğrudan bağlı olurken, Terminal 2 ve Terminal 3’e ise, klimalar ile serinletilmiş tünellerde yer alan yürüyen bantlarla erişim sağlanıyor.

Binanın toplam kapalı alanı 134.000 m2.

Alışveriş dükkânları ve restoranlar için 53.000 m2 yer ayrılmış. Bu alanda 300 civarında ticarî ünite faaliyet gösteriyor.

Ayrıca 130 odalı bir otel, burada daha fazla vakit geçirmek isteyenleri ağırlıyor.

Jewel Changi Airport

Jewel özellikle, Singapur Changi Havalimanı’nı transfer amacıyla kullanan bağlantılı yolcuların ilgisini çekecek.

İki uçuşu arasındaki bağlantı süresi 2 ilâ 10 saat arasında olan yolcuların, bu sıra dışı ortamda keyifli bir biçimde zaman geçireceği tahmin ediliyor.

2018 yılında 65,6 milyon yolcuya ev sahipliği yapan Changi Havalimanı’ndaki transfer yolcu oranı, %30-35 aralığında bulunuyor.

Changi Airport_project Jewel_004

Bunun yanı sıra, Singapur çıkışlı yolcular için de burada “erken check-in” bölümleri oluşturulmuş durumda.

Yani mesela, uçuşundan 4-5 saat önce havalimanına gelen bir yolcu, check-in işlemini Jewel’da yaptırdıktan sonra geri kalan zamanını burada hiç sıkılmadan geçirebilecek.

Jewel Changi Airport

İnşaatı fiilen 2014 yılında başlayan proje toplam 1,2 milyar USD’ye mâl oldu.


Posted

in