JetBlue, Londra Seferlerini Başlatıyor

Başladı, başlatıyor; uçtu, uçuyor derken, JetBlue en nihayetinde Londra seferlerini resmen duyurdu.

JetBlue, 2021 yılında ABD’nin doğu kıyısından Londra’ya uçmaya başlayacak.

Şirketin iki önemli hub noktası, New York ve Boston, Londra seferlerinin çıkış noktası olacak.

Henüz kesin olmamakla birlikte, Heathrow’da slot almanın zorluğu ve maliyeti düşünüldüğünde, yeni uçuşların Gatwick Havalimanı’na yapılması bekleniyor.

JetBlue COO’su Joanna Geraghty konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bundan 20 sene önce şirket kurucularımızın yeni bir uçuş başlatma kararı alırken kullandıkları basit formülden faydalandık. Bir hattaki biletler aşırı pahalıysa veya arz edilen kapasite yetersizse, oraya uçmaya başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Geraghty ayrıca, ABD’den Londra’ya uçan havayollarının özellikle premium segmentte talep ettikleri aşırı yüksek bilet fiyatlarının insanı utandıracak seviyelerde olduğunu da sözlerine ekledi.

Londra, JetBlue’nun Avrupa’daki ilk uçuş noktası olarak tanıtılırken, başta Paris olmak üzere yaşlı kıtanın önde gelen diğer şehirlerine de sefer yapılacağının sinyali verildi.

Londra Hattında, A321LR Tipi Uçaklar Kullanılacak

JetBlue, bu çok özel hattındaki uçuşlarda, A321neo ailesinin daha uzun menzilli versiyonu olan A321LR tipi uçakları kullanacak.

Menzili 7.400 km’ye kadar çıkabilen bu uçakla sayesinde, ABD’nin doğu kıyılarından Avrupa’ya direkt sefer yapmak mümkün.

Toplam 85 adet A321neo siparişi bulunan JetBlue, bunların 13 tanesini A321LR versiyonunda teslim alacak.

Yeni A321’lerde, Mint adlı Business Class yer alacak ve bu kârlı pazarın premium yolcularına hitap edecek.

2014 yılının ortalarında ABD iç hatlarında hizmete giren Mint, özellikle New York – Los Angeles gibi kıyıdan kıyıya yapılan uçuşlarda pazarı sallamıştı.

JetBlue’nun bu hamlesinin, Delta Air Lines, American Airlines ve United Airlines ile bunların müttefikleri Air France/KLM, British Airways ve Lufthansa’yı rahatsız edeceği aşikâr.

Zaten daha şimdiden, Delta ve Virgin Atlantic, 2020 yılında Boston ve New York’tan Londra Gatwick Havalimanı’na yeni seferler başlatacaklarını duyurdular bile.

Öte yandan, nispeten düşük bir ihtimal olsa da, JetBlue’nun filosuna yeni katacağı Airbus A220 tipi uçaklarla, Londra kent merkezinde bulunan City Havalimanı’na uçmasının da yapılan değerlendirmeler arasında olduğu belirtiliyor.

Bu yönde alınacak bir karar, yeni uçuşların tam manasıyla bir “Business Yolcu” hattı niteliğine bürünmesini sağlayabilir.

Bakalım Norwegian ve geçtiğimiz günlerde iflas eden Wow Air’in tam olarak yapamadığını JetBlue yapacak ve dünyanın en kârlı ve en yoğun pazarı niteliğindeki transatlantikteki mevcut hegemonik yapıyı kırabilecek mi?