Chicago’da Yeni Terminalin Tasarımı Seçiliyor

Artan kapasite ihtiyacını karşılamak üzere geniş kapsamlı bir büyüme projesi yürütmekte olan Chicago O’Hare Havalimanı (ORD), yeni terminalinin tasarımını seçmeye çalışıyor.

Gerek yolcu sayısı ve gerekse uçuş sayısı bakımından dünyanın en işlek havalimanlarından bir tanesi konumundaki O’Hare’i gelecek on yıllara taşımayı hedefleyen projenin maliyetinin 8,5 milyar USD mertebesinde olması bekleniyor.

Proje çerçevesinde en son teknoloji ile donatılan bir terminal binası, buna bağlı tesisler ve uydu terminaller inşa edilecek.

Bu sayede hem havalimanının uluslararası uçuş sayısının artırılması hem de mevcut iç hat taşıyıcılarına daha fazla imkân sağlanması amaçlanıyor.

Chicago O’Hare Havalimanı – Terminal Haritası

Halihazırda Chicago O’Hare Havalimanı’nda aktif olarak kullanılan dört adet terminal binası bulunuyor.

Bunlardan, 55 yıllık olan Terminal 2 proje çerçevesinde tamamen yıkılarak yerine, “Global Terminal” adı verilecek modern yapı inşa edilecek.

Terminal 1, 3 ve 5 ise baştan aşağıya yenilenerek yer altı tünelleriyle Global Terminal’e bağlanacak.

Neticede mevcut durumda 400.000 m2 olan toplam kapalı alan büyüklüğü, %72 oranında bir artışla 690.000 m2’ye yükseltilecek.

2026 yılında proje tamamlandığında, havalimanı genelindeki uçağa biniş kapısı sayısı 185’ten 220’ye çıkacak.

Chicago O'Hare - Google Earth
Chicago O’Hare Havalimanı

Yeni terminale yer açmak için havalimanının mevcut sekiz adet pistinden diyagonal olanlardan bir tanesi kaldırılacak. Bunun yerine, doğu-batı doğrultusunda altıncı bir pist daha yapılacak. Bu değişiklik sayesinde 1,6 km2 büyüklüğünde bir alan elde edilecek.

Projenin ciddi bir bölümü, havalimanını kullanan havayolu şirketlerinden tahsil edilen ilave ödemelerle finanse edilecek.

Tabii olarak bu işte başı, Chicago O’Hare’deki pazarın %80’ine hâkim olan American ve United çekecek.

Zaten yeni yapılacak Global Terminal’in ana kullanıcıları bu iki şirket ve havayolu ittifaklarındaki iş ortakları olacak.

Chicago’da Yeni Terminalin Tasarımı Seçiliyor

Projeye büyük önem veren kent belediyesi, yeni inşa edilecek terminalin tasarımı konusunda adeta ince eleyip sık dokuyor.

Halihazırda projeye teklif veren 12 firma arasından finale kalan beş tanesiyle görüşmeler devam ediyor.

Önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde kazanan tasarım kamuoyu ile paylaşılacak.

Yüksek tavanlar, açık ve yeşil alanlar, düzlemesine bir yolcu akışı, verilen tasarım tekliflerinin ortak özellikleri olarak dikkat çekiyor.

Gerek kent belediyesi ve gerekse mimarlık firmaları, yeni terminalin oldukça uzun bir süre hizmet vereceğinin ve bu yüzden çağımızın ötesinde bir tasarıma sahip olması gerektiğinin bilincinde.

Dolayısıyla tüm çalışmalar buna göre yapılıyor.

İşte Chicago O’Hare Havalimanı’nda inşa edilecek olan ve Global Terminal adı verilen yeni bina için sunulan tasarım teklifleri:

Studio ORD
Studio ORD
Fentress-EXP-Brook Architecture-Garza Karhoff Engineering
Fentress-EXP-Brook Architecture-Garza Karhoff Engineering
Foster Epstein Moreno
Foster Epstein Moreno
Santiago Calatrava
Santiago Calatrava
Skidmore, Owings & Merrill
Skidmore, Owings & Merrill

Posted

in