Boeing – Embraer Ortaklığı

Uçak üreticileri arasındaki işbirlikleri son dönemde hızlandı.

Airbus’ın Kanadalı uçak üreticisi Bombardier’in CSeries adlı programını satın almasının ardından bu kez Boeing, Brezilyalı Embraer firmasına ortak oldu.

Boeing ve Embraer arasında yolcu uçağı üretimi konusunda yeni bir şirket kurulmasına karar verildi.

4,75 milyar USD değer biçilen yeni şirketin %80 oranındaki hissesi Boeing’e ait olacak. Embraer mevcut borçlarının büyük bölümünü yeni şirkete aktarıp mâlî bakımdan rahatlarken, Boeing firmasından nakit transferi yapılacak.

Embraer E-190

Embraer, askerî uçak ve Business Jet üretimine ise ayrı bir biçimde devam edecek.

Böylece Airbus’ın ardından Boeing de ürün portföyüne bölgesel uçak segmentini eklemiş oldu. Artık bu iki dev firma da müşterilerine, 70-130 koltuk kapasiteli seçenekler sunabilecek.

Diğer bir açıdan bakacak olursak, Airbus ve Boeing’in bu hamlelerinin, Çin, Rusya ve Japonya gibi ülkelerde halen devam eden bölgesel uçak üretimi projelerine karşı bir tedbir şeklinde de değerlendirebiliriz.

Bu stratejik ortaklığın ardından bölgesel uçak pazarındaki satışların ne şekilde gelişeceği merak konusu.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!