Berlin Brandenburg Havalimanı Yıkılacak mı?

3 Haziran 2012 tarihinden bu yana açılışı sürekli bir biçimde ertelenen ve adeta bir yılan hikâyesine dönen Berlin Brandenburg Havalimanı daha hizmete girmeden yıkılacak mı?

Bu sansasyonel iddia sıradan birisine ait değil.

Lufthansa yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Eurowings CEO’su olan Thorsten Dicks‘in, Berlin Brandenburg Havalimanı’nın yıkılarak yeniden yapılacağına inandığı söyleniyor.

Dicks’in bu görüşünü, geçtiğimiz Cuma günü yapılan bir şirket içi toplantıda açıkladığı iddia ediliyor.

Thorsten Dicks’in bu açıklaması, Lufthansa’nın Berlin Brandenburg Havalimanı projesine olan inancını kaybettiği şeklinde yorumlandı.

Hatırlanacağı üzere, resmî açılış tarihi hedefinin üzerinden neredeyse altı yıl geçen havalimanının en iyi ihtimalle, 2020 yılının Ekim ayında hizmete girebileceği duyurulmuştu.

Berlin Brandenburg Havalimanı Terminali (Ağustos 2016)

2016 yılının Ağustos ayında Havayolu 101 ekibi olarak ziyaret ettiğimiz Berlin Brandenburg Willy Brandt Havalimanı aslında çok büyük oranda bitirilmiş durumdaydı.

Tüm check-in bankoları, oturma grupları, ekranlar, tuvaletler, asansörler, yolcu biniş köprüleri…aklınıza gelebilecek her şey yerli yerindeydi.

Ancak aşağıda ayrıntılı bir biçimde anlattığımız gelişmeler sonucunda açılış defalarca ertelendi.

Tabii bu yüzden, terminal binası ve içerisindeki unsurlar, kullanılmamalarına karşın eskidi.

Daha geçtiğimiz günlerde, terminal genelindeki 750 adet uçuş bilgilendirme ekranının değiştirilmesi gerektiği ortaya çıktı. Sadece bu değişimin maliyeti 500.000 Euro gibi oldukça yüksek bir meblağ.

Berlin Brandenburg Havalimanı Terminali (Ağustos 2016)

İş sadece bununla da kalmıyor.

Lufthansa yakın bir zaman önce kurumsal kimliğini baştan aşağıya yenilemişti. Dolayısıyla Berlin Brandenburg Havalimanı’nda Lufthansa’ya ait olan tüm hizmet noktalarının da buna göre güncellenmesi gerekiyor.

Bununla birlikte, Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, havalimanının yıkılmasının söz konusu olmadığını ve projenin mutlaka tamamlanacağını açıkladı.

Zaman bakalım kimi haklı çıkaracak?

Berlin Brandenburg Havalimanı’nın Hikâyesi

 

Batı ve Doğu Almanya’nın 1990 yılında birleşmesinin ardından Berlin yeniden, Almanya’nın başkenti olmuştu.

Takip eden yıllarda kent baştan aşağıya yenilenirken sıra tabii olarak havalimanlarının durumuna da gelmişti.

O tarihlerde Berlin’de üç farklı havalimanı faaliyet gösteriyordu:

Tempelhof (THF), Tegel (TXL) ve Schönefeld (SXF).

Yeni havalimanı projesi, neredeyse 20 yıllık bir karar verme sürecinin ardından başlamış ve açılış tarihi olarak 2008 yılı belirlenmişti.

Berlin için tek havalimanlı bir yapı tercih edilmişti. Yani yeni havalimanı açıldığında, diğer üç havalimanı kapatılacaktı. (Tempelhof 2008’de kapatıldı)

Berlin’deki havalimanlarının işletmecisi, 2 Mayıs 1991 tarihinde kurulan Flughafen Berlin Brandenburg GmbH (FBB) adlı şirket.

Bu şirketin %37’şer hissesi Berlin ve Brandenburg eyaletlerine aitken, geri kalan %26 oranındaki bölüm Federal Alman Devleti’nin mülkiyetinde bulunuyor.

Şirket, yeni havalimanının yanı sıra, kentteki mevcut diğer iki havalimanının, Tegel (TXL) ve Schönefeld’in (SXF) de işletmecisi durumunda.

Berlin (BER) Willy Brandt Havalimanı

Neticede inşaatına 2,5 milyar Euro tahminî mâliyet ile 5 Eylül 2006 tarihinde başlanan yeni havalimanının planlanan açılış tarihi ilk aşamada 2008 yılından 2011 yılının Ekim ayına; yani kış tarifesine geçiş dönemine kaydırılmıştı.

Ancak çalışmalar bu tarihe yetiştirilemeyerek açılış, 3 Haziran 2012’ye ertelenmişti. Bunun sebebi olarak güvenlik tarama sistemlerinde yaşanan gecikme gösterilmişti.

Projeye büyük bir hassasiyetle yaklaşan Almanlar, yeni havalimanındaki denemelere 2011 yılının Kasım ayında başladı.

Şubat 2012’den itibaren yolcu check-in bagaj sistemlerinin testlerinde yaklaşık 10.000 gönüllü görev aldı ve 2012 yılı Nisan ayı sonunda tüm testler başarıyla sonuçlandı.

Havalimanı otelindeki çarşaf ve yastıklardan, duty-free dükkânlarındaki çikolatalara kadar her şey hazırdı.

Açılış töreni için davetiyeler gönderilmeye başlanmıştı.

Ancak 2012 yılı Mayıs ayı içerisinde havalimanının yangın söndürme sistemlerinde bir sorun tespit edildi.

Hem Almanlar hem de tüm havayolu camiası büyük şaşkınlık içerisindeydi.

Zira açılışın şerefine organize edilen ve 24 Mayıs 2012 tarihinde 40.000 kişinin katılımıyla yapılması planlanan etkinlik, 10 gün kala iptal edilmişti.

Bunu yeni havalimanının 3 Haziran 2012 tarihi için planlanan açılışının iptali izlemiş; açılış önce 17 Mart 2013’ye, ve ardından bir kez daha ertelenerek, 27 Ekim 2013 tarihine ötelenmişti.

Bu noktada gecikmenin sebebi olarak ise, yangın söndürme sistemindeki aksaklık ve diğer bazı sorunlar açıklanmıştı.

Berlin (BER) Havalimanı – plan

O tarihlerde Berlin’de yapılan bir ankette halk, gündemde olan açılış tarihine inanmadığını belirtmiş ve projenin içine düştüğü durumdan, Berlin Havalimanı işletmesinin yönetimini sorumlu tutmuştu.

Berlin Belediye Başkanı ve aynı zamanda havalimanı projesini yürüten kurulun başkanı olan Klaus Wowereit, önce projedeki görevinden ve daha sonra da 2014 yılı sonunda belediye başkanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Fakat 2013 yılı Ocak ayında, inşaat projesinin teknik patronu Horst Amann tarafından yapılan bir açıklamayla, açılışın ancak 2015 yılı içerisinde yapılabileceği belirtilmişti.

Yangın söndürme sistemindeki aksaklık ve diğer bazı sorunlar sebebiyle projenin bitiş tarihi sürekli sarkıyordu.

2015 yılı ortalarına gelindiğinde, Berlin Havalimanları İdaresi sözcüsü Ralf Kunkel, havalimanı inşaatının en iyi ihtimalle 2016 yılının Mart ayında biteceğini ve yapılacak testlerin ardından açılışın ancak 2017 yılının ikinci yarısında gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

Ve en nihayetinde, yukarıda da değindiğimiz üzere, Berlin Brandenburg Havalimanı’nın hizmete giriş tarihi için 2020 yılının Ekim ayı belirlendi.

Proje hedeflerindeki muazzam sapma, beraberinde bir çok sorunu da getirdi.

Hatırlanacağı üzere, proje aşamasında 2,5 milyar Euro olan ve yapım aşamasında 3 milyar Euro’ya yükseltilen maliyet öngörüsü, önce 4,2 milyar Euro ve son olarak da 5,1 milyar Euro şeklinde güncellenmişti.

2016 yılında alınan 2,2 milyar Euro tutarındaki ilave finansman ile birlikte maliyetin 7 milyar Euro’yu aşması çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Bunun yanı sıra, Berlin için düşünülen tek havalimanlı sistemden de vazgeçilmek zorunda kalındı.

Brandenburg açılsa dahi, Tegel ve Schönefeld’in daha uzunca bir süre Berlin’de hizmet vermeye devam edeceği belirtiliyor.

Zaten yan yana olan Brandenburg ve Schönefeld havalimanı terminallerinin uzun vadede birleştirilmesi de söz konusu.


Posted

in