Airbus’ın Uçan Taksisine, Audi Dokunuşu

Airbus ve Italdesign ortaklığı ile geliştirilen ve ilk olarak geçen yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Pop.Up adlı uçan taksinin tasarımı Audi tarafından güncellendi.

Audi, uçan taksinin hem iç hem de dış görünümüne dokunurken, konsept otomobilin adı da Pop.Up Next olarak değiştirildi.

Pop.Up Next

Sürücüsüz olarak kullanılacak şekilde geliştirilen ve iki yolcu kapasitesi bulunan Pop.Up Next aslında üç ayrı parçadan meydana geliyor:

Aracın uçmasını sağlayan dörtlü pervane sistemi, yolcunun içerisinde seyahat edeceği kabin ve aracın yerdeki hareketini sağlayan yürüyen aksam.

Pop.Up Next

Araç yerdeyken standart bir elektrikli otomobil gibi hareket ediyor.

Uçarak seyahat edilmek istendiğinde ise pervane sistemi aracın bulunduğu yere gelerek, kısa bir süre içerisinde aracın gövdesine bağlanarak, onu bir uçan taksi haline dönüştürüyor.

Pop.Up Next’in karayolunda hareket eden bölümlerinin uzunluğu 2.6 m., genişliği 1.5 m. ve yüksekliği 1.4 m.

Aracın pervane sistemi ise 5 x 4.4 metre ebadına sahip.

Pop.Up Next

Tamamen elektrikli motorlara sahip olması planlanan ve moduler bir yapıya sahip olan uçan taksinin özellikle trafik sıkışıklığının yoğun bir biçimde yaşandığı kentlerde kullanılması hedefleniyor.

Geleceğin şehir mimarisini temelden değiştirebilecek bu önemli konsept çalışmasına Audi gibi önde gelen bir otomobil markasının dahil olması, projenin başarılı olma ihtimalini artıran bir etken olarak değerlendiriliyor.

Pop.Up Next

Aracın görsel tasarımındaki değişikliğin yanı sıra Audi, gövdede yaptığı bir takım iyileştirmelerle, ağırlık konusunda da ciddi katkılarda bulunmuş.

Pop.Up Next’in sürücüsüz kullanım ve pil teknolojileri yine Audi tarafından sağlanacak.

Kolayca tahmin edileceği üzere, pervane sisteminin arkasında Airbus var.

Bu noktada, Audi gibi Italdesign firmasının da Volkswagen Grubu bünyesinde yer aldığını hemen belirtelim.

Pop.Up Next adlı bu futuristik projenin ne zaman hayata geçirileceği veya gerçekten böyle bir konseptin hayatımıza girip giremeyeceği ise henüz cevabı bulunmayan sorular.


Posted

in

,