Airbus A350-1000, Test Sürecinin Sonuna Yaklaştı

Bu yazı, Kokpit.aero‘nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus’ın A350-1000 modeli uçağı, işlevsel ve güvenilirlik testlerini tamamladı.

Airbus’ın geniş gövdeli uçak ailesinin en yeni üyesi olan A350-1000 başarıyla tamamladığı bu testlerin ardından sertifikasyon sürecine bir adım daha yaklaştı.

Uçağın bu ay içinde sertifika alması ve sonrasında, ilk müşterisi Qatar Airways’e teslim edilmesi planlanıyor.

Airbus A350-1000: İlk Uçuş

Avrupa ve Güney Amerika’da yapılan uçuşlarda MSN065 numaralı test uçağı kullanıldı.

Kolombiya Barranquilla’dan 1 Kasım 2017 tarihinde havalanan MSN065, Fransa’nın Toulouse kentine iniş yaptıktan sonra testlerini tamamlamış oldu.

İki haftadan kısa bir süre içinde uçaklar, sertifika gerekliliklerine göre yaklaşık 150 kez uçtu; 65.200 km yol katetti.

Bu son denemeler, A350-1000 modeli uçağın havayolu operasyonları için hazır olup olmadığını göstermek amacıyla başlatılan yoğun bir uçuş testi kampanyasının parçasıydı.

Bunlar arasında; yüksek rakımlı havalimanı performansı, otomatik iniş denemeleri, havalimanı dönüş ve taşıma hizmetleri, kabin sistemleri ve navigasyon gibi unsurlar vardı.

A350-1000 test uçuşu, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’dan (EASA) pilotların katılımıyla, Airbus uçuş test ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.