HNA Group, Dufry’deki Payını Artırdı

Çinli havacılık ve lojistik devi HNA Group, dünyaca ünlü duty-free işletmecisi Dufry‘deki payını artırdı.

Dufry’deki payı %4,7 oranında hisseye sahip olan HNA, %16,2 oranında ilave hisse alımı yaparak, payını %20,9 oranına yükseltti.

HNA böylece, Dufry’nin en büyük hissedarı konumuna geldi.

HNA bu hisseleri, Singapurlu yatırım fonları GIC ve Temasek’ten satın aldı.

Söz konusu satın alma işleminin bedeli hakkında resmî bir açıklama yapılmazken, Dufry’nin piyasa değeri (8,5 milyar USD) üzerinden hesaplandığında, yaklaşık 1,4 milyar USD tutarında bir rakama ulaşılıyor.

Dünya genelindeki pazar payı %20’nin üzerinde olan, İsviçre merkezli Dufry, 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

HNA bu günlerde ayrıca, Singapur merkezli lojistik firması CWT‘yi satın almak amacıyla, 1 milyar USD tutarında bir teklif yaptı.

Söz konusu teklif, HNA’nın Singapur merkezli şirketi “HNA Belt and Road Investments” aracılığıyla gerçekleştirildi.

HNA Group’un bu hamleleri, “Kuşak ve Yol” (Belt and Road) şeklinde adlandırılan ve Asya ile Avrupa arasındaki ticaret ve ulaşım bağlantılarını geliştirmeyi hedefleyen Çin devlet politikası ile de uyumlu.

Bununla birlikte, Çin merkezî yönetiminin son dönemde Çinli firmaların yurt dışına yaptıkları yatırımları dizginleme ve daha sıkı denetleme yönünde adımlar attığı da bir gerçek.

HNA Group’un Küresel Genişleme Planı

gategourmet_gategroup_catering vehicle

Gate Gourmet

Hatırlanacağı üzere HNA, yukarıda anlattığımız ortaklıkların yanı sıra, 2015 yılı ortalarında 2,8 milyar USD gibi bir hayli yüksek bir meblağ karşılığında, dünyanın en büyük yer işletme ve kargo handling şirketi olan Swissport‘u satın almıştı.

2015 yılının sonlarına doğru ise HNA bu kez, Brezilyalı düşük maliyetli taşıyıcı Azul’a, 450 milyon USD ödeyerek %23,7 oranında ortak olmuştu.

Aynı tarihlerde, İrlandalı uçak kiralama firması Avolon Holdings de, 2,5 milyar USD karşılığında HNA çatısı altına girmişti.

Satın alma serisine 2016 yılında da hızlı başlayan HNA, geçtiğimiz Şubat ayında ise, elektronik ürünler dağıtıcısı Ingram Micro firmasını 6 milyar USD gibi oldukça yüksek bir meblağ ödeyerek bünyesine katmıştı.

HNA Group yine aynı yılın Nisan ayında, dünyanın en büyük uçak içi ikram ve hizmet firmalarından gategroup‘u satın almak için harekete geçmişti. HNA, gategroup için 1,5 milyar USD nakit ödeme yapmayı teklif etmişti.

2016 yılının Haziran ayına gelindiğinde HNA Group bu kez, Avustralyalı düşük maliyetli taşıyıcı Virgin Australia’ya ortak olmuştu.

HNA Group çatısı altındaki HNA Aviation, 114 milyon USD karşılığında Virgin Australia’nın %13 oranında hissesini satın alıp şirketin yönetim kuruluna bir üye atarken; grubun planları arasında, bu oranı kısa bir süre içerisinde %19,99 seviyesine kadar artırmak da yer alıyordu.

2016 yılının Kasım ayında dev grup bu kez, dünyaca ünlü oteller zinciri Hilton‘un %25 oranındaki hissesini satın almıştı. HNA bu satın alma işlemi için Hilton’un en büyük hissedarı konumundaki Blackstone Group’a tam 6,5 milyar USD ödemişti.

2017 yılının Mart ayında HNA Group, Avrupa’da havalimanı yatırımı işine girişmiş ve Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarında bulunan Hahn Havalimanı‘nın %82,5 oranındaki hissesini 15 milyon Euro karşılığında satın almıştı.

1993 yılında kurulan HNA Group, özellikle son 10 yıl içerisinde hızla büyüdü.

Grup, dünya genelindeki 110.000 çalışanıyla yılda 25 milyar USD ciro elde ediyor.

HNA Group’un havacılık kolunda Hainan Airlines, Tianjin Airlines, Deer Jet, Lucky Air, Capital Airlines, West Air, Fuzhou Airlines, Urumqi Air, Yangtze River Express, MyCargo, Africa World Airlines ve Aigle Azur gibi şirketler bulunuyor.

Grubun havalimanı kolunda ise Haikou Meilan, Sanya Phoenix, Yichang Sanxia, Weifang Nanyuan, Manzhouli Xijiao, Anqing Tianzhushan ve Tangshan Sannvhe adlı havalimanları yer alıyor.

Bakalım önümüzdeki aylarda, HNA Group’un alışveriş listesinde havayolu sektöründen başka hangi şirketler yer alıyor olacak?


Posted

in

Comments

One response to “HNA Group, Dufry’deki Payını Artırdı”