gategourmet_gategroup_catering vehicle

HNA Group’un Alışveriş Listesinde Bu Defa gategroup Var

gategourmet_gategroup_catering vehicle
Gate Gourmet

Çinli havacılık ve lojistik devi HNA Group bu defa, dünyaca ünlü uçak içi ikram ve hizmet firması gategroup‘u satın almak için harekete geçti.

Küresel çaptaki genişleme politikasını devam ettiren HNA, gategroup için 1,5 milyar USD nakit ödeme yapmayı teklif etti.

Teklif edilen bu rakam, gategroup’un borsada işlem gören hisse fiyatına kıyasla %17’lik bir artış anlamına geliyor.

gategroup yönetim kurulu tarafından da uygun görünen bu satın alma teklifinin hayata geçmesi halinde, gategroup, İsviçre borsasından çıkarılacak.

Şirketin merkezi yine İsviçre’de kalacak ve yönetim kadrosu şimdilik değiştirilmeyecek.

Hatırlanacağı üzere HNA, 2015 yılı ortalarında 2,8 milyar USD gibi bir hayli yüksek bir meblağ karşılığında, dünyanın en büyük yer işletme ve kargo handling şirketi olan Swissport‘u satın almıştı.

2015 yılının sonlarına doğru ise HNA bu kez, Brezilyalı düşük maliyetli taşıyıcı Azul’a, 450 milyon USD ödeyerek %23,7 oranında ortak olmuştu.

Aynı tarihlerde, İrlandalı uçak kiralama firması Avolon Holdings de, 2,5 milyar USD karşılığında HNA çatısı altına girmişti.

Satın alma serisine bu yıl da hızlı başlayan HNA, geçtiğimiz Şubat ayında ise, elektronik ürünler dağıtıcısı Ingram Micro firmasını 6 milyar USD gibi oldukça yüksek bir meblağ ödeyerek bünyesine katmıştı.

1993 yılında kurulan HNA Group, özellikle son 10 yıl içerisinde hızla büyüdü.

Grup, dünya genelindeki 110.000 çalışanıyla yılda 25 milyar USD ciro elde ediyor.

HNA Group’un havacılık kolunda Hainan Airlines, Tianjin Airlines, Deer Jet, Lucky Air, Capital Airlines, West Air, Fuzhou Airlines, Urumqi Air, Yangtze River Express, My CARGO, Africa World Airlines ve Aigle Azur gibi şirketler bulunuyor.

Grubun havalimanı kolunda ise Haikou Meilan, Sanya Phoenix, Yichang Sanxia, Weifang Nanyuan, Manzhouli Xijiao, Anqing Tianzhushan ve Tangshan Sannvhe adlı havalimanları yer alıyor.

Comments

2 responses to “HNA Group’un Alışveriş Listesinde Bu Defa gategroup Var”