HNA Group, Hilton’a Ortak Oldu

Hilton @ Cupertino
Hilton @ Cupertino

Çinli havacılık ve lojistik devi HNA Group, seyahat sektöründeki büyüme hamlesi çerçevesinde yeni bir adım daha attı.

Dev grup, dünyaca ünlü oteller zinciri Hilton‘un %25 oranındaki hissesini satın aldı.

HNA bu satın alma işlemi için Hilton’un en büyük hissedarı konumundaki Blackstone Group’a tam 6,5 milyar USD ödedi.

Hisse başına yapılan ödeme ise 26,25 USD oldu.

Hilton çatısı altında Hilton’un yanı sıra Conrad Hotels & Resorts, Curio ve Double Tree markaları da bulunuyor.

HNA geçtiğimiz Nisan ayında da, Radisson otellerinin sahibi Carlson Hotels şirketini, kamuoyuna açıklanmayan bir tutar karşılığında satın almıştı.

Bir yandan havayolu, diğer taraftan da otel sektöründe son yıllarda gerçekleştirdiği şirket satın alma ve ortaklıklarıyla HNA Group, bünyesindeki çok sayıda şirketle 100 milyar USD’den fazla bir mal varlığına ulaştı.

Çinli şirketlerin 2016 yılında ülke dışında gerçekleştirmiş oldukları satın alma işlemlerinin hacmi ise 191 milyar USD gibi, inanılması güç bir seviyeye çıktı.

HNA’nın seyahat sektöründeki genişleme hamlesi ile Çinli turistlerin son yıllarda hızla artan yurt dışı seyahat sayısı aslında birbirine paralel gibi görünüyor.

Çinli turistlerin yurt içi ve yurt dışında yapmış oldukları seyahat harcamasının, 2016 yılında 72 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor.

HNA Group’un Küresel Genişleme Planı

gategourmet_gategroup_catering vehicle
Gate Gourmet

Hatırlanacağı üzere HNA, yukarıda anlattığımız ortaklıkların yanı sıra, 2015 yılı ortalarında 2,8 milyar USD gibi bir hayli yüksek bir meblağ karşılığında, dünyanın en büyük yer işletme ve kargo handling şirketi olan Swissport‘u satın almıştı.

2015 yılının sonlarına doğru ise HNA bu kez, Brezilyalı düşük maliyetli taşıyıcı Azul’a, 450 milyon USD ödeyerek %23,7 oranında ortak olmuştu.

Aynı tarihlerde, İrlandalı uçak kiralama firması Avolon Holdings de, 2,5 milyar USD karşılığında HNA çatısı altına girmişti.

Satın alma serisine 2016 yılında da hızlı başlayan HNA, geçtiğimiz Şubat ayında ise, elektronik ürünler dağıtıcısı Ingram Micro firmasını 6 milyar USD gibi oldukça yüksek bir meblağ ödeyerek bünyesine katmıştı.

HNA Group yine aynı yılın Nisan ayında, dünyanın en büyük uçak içi ikram ve hizmet firmalarından gategroup‘u satın almak için harekete geçmişti. HNA, gategroup için 1,5 milyar USD nakit ödeme yapmayı teklif etmişti.

2016 yılının Haziran ayına gelindiğinde HNA Group bu kez, Avustralyalı düşük maliyetli taşıyıcı Virgin Australia’ya ortak olmuştu. HNA Group çatısı altındaki HNA Aviation, 114 milyon USD karşılığında Virgin Australia’nın %13 oranında hissesini satın alıp şirketin yönetim kuruluna bir üye atarken; grubun planları arasında, bu oranı kısa bir süre içerisinde %19,99 seviyesine kadar artırmak da yer alıyordu.

1993 yılında kurulan HNA Group, özellikle son 10 yıl içerisinde hızla büyüdü.

Grup, dünya genelindeki 110.000 çalışanıyla yılda 25 milyar USD ciro elde ediyor.

HNA Group’un havacılık kolunda Hainan Airlines, Tianjin Airlines, Deer Jet, Lucky Air, Capital Airlines, West Air, Fuzhou Airlines, Urumqi Air, Yangtze River Express, My CARGO, Africa World Airlines ve Aigle Azur gibi şirketler bulunuyor.

Grubun havalimanı kolunda ise Haikou Meilan, Sanya Phoenix, Yichang Sanxia, Weifang Nanyuan, Manzhouli Xijiao, Anqing Tianzhushan ve Tangshan Sannvhe adlı havalimanları yer alıyor.

Bakalım önümüzdeki aylarda, HNA Group’un alışveriş listesinde havayolu sektöründen başka hangi şirketler yer alıyor olacak?


Posted

in

Tags:

Comments

2 responses to “HNA Group, Hilton’a Ortak Oldu”