Frankfurt Hahn Airport_Atlas_cargo

Frankfurt Hahn Havalimanı, Çinli HNA Group’a Satıldı

Frankfurt Hahn Airport_Atlas_cargo
Frankfurt Hahn Havalimanı

Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarında bulunan Hahn Havalimanı, 15 milyon Euro karşılığında Çinli HNA Group’a satıldı.

Satış işlemi çerçevesinde havalimanının %82,5 oranındaki hissesi, Çinlilere geçecek.

Eski bir askerî havalimanı olan ve yılda yaklaşık 2,5 milyon yolcuya hizmet veren Hahn, genelde Avrupalı düşük maliyetli havayolu şirketleri Ryanair ve Wizz Air tarafından kullanılıyor.

Uzun zamandır zarar etmekte olan ve bir ara Amazon’un da satın alma teklifi verdiği Hahn Havalimanı kargo taşımacılığında ise Almanya’nın ilk beş havalimanı arasında yer alıyor.

Hahn Havalimanı’nın özellikle Almanya ile Asya arasındaki gıda ticaretinde önemli rol oynayabileceği belirtiliyor.

HNA Group’a ait Yangtze River Express adlı hava kargo firmasının, Tianjin ve Zhengzhou kentlerinden Frankfurt Hahn Havalimanı’na uçuşları bulunuyor.

Yine HNA Group bünyesinde bulunan MyCargo Airlines’ın, halihazırda İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Hahn arasında kargo seferleri düzenlediğini de hemen belirtelim.

Neticede Çinli HNA Group, dünya genelinde şirket satın alarak sürdürmekte olduğu büyüme politikasında yeni bir adım atmış oldu.

HNA Group’un Küresel Genişleme Planı

gategourmet_gategroup_catering vehicle

Gate Gourmet

Hatırlanacağı üzere HNA, yukarıda anlattığımız ortaklıkların yanı sıra, 2015 yılı ortalarında 2,8 milyar USD gibi bir hayli yüksek bir meblağ karşılığında, dünyanın en büyük yer işletme ve kargo handling şirketi olan Swissport‘u satın almıştı.

2015 yılının sonlarına doğru ise HNA bu kez, Brezilyalı düşük maliyetli taşıyıcı Azul’a, 450 milyon USD ödeyerek %23,7 oranında ortak olmuştu.

Aynı tarihlerde, İrlandalı uçak kiralama firması Avolon Holdings de, 2,5 milyar USD karşılığında HNA çatısı altına girmişti.

Satın alma serisine 2016 yılında da hızlı başlayan HNA, geçtiğimiz Şubat ayında ise, elektronik ürünler dağıtıcısı Ingram Micro firmasını 6 milyar USD gibi oldukça yüksek bir meblağ ödeyerek bünyesine katmıştı.

HNA Group yine aynı yılın Nisan ayında, dünyanın en büyük uçak içi ikram ve hizmet firmalarından gategroup‘u satın almak için harekete geçmişti. HNA, gategroup için 1,5 milyar USD nakit ödeme yapmayı teklif etmişti.

2016 yılının Haziran ayına gelindiğinde HNA Group bu kez, Avustralyalı düşük maliyetli taşıyıcı Virgin Australia’ya ortak olmuştu.

HNA Group çatısı altındaki HNA Aviation, 114 milyon USD karşılığında Virgin Australia’nın %13 oranında hissesini satın alıp şirketin yönetim kuruluna bir üye atarken; grubun planları arasında, bu oranı kısa bir süre içerisinde %19,99 seviyesine kadar artırmak da yer alıyordu.

2016 yılının Kasım ayında dev grup bu kez , dünyaca ünlü oteller zinciri Hilton‘un %25 oranındaki hissesini satın almıştı.

HNA bu satın alma işlemi için Hilton’un en büyük hissedarı konumundaki Blackstone Group’a tam 6,5 milyar USD ödemişti.

1993 yılında kurulan HNA Group, özellikle son 10 yıl içerisinde hızla büyüdü.

Grup, dünya genelindeki 110.000 çalışanıyla yılda 25 milyar USD ciro elde ediyor.

HNA Group’un havacılık kolunda Hainan Airlines, Tianjin Airlines, Deer Jet, Lucky Air, Capital Airlines, West Air, Fuzhou Airlines, Urumqi Air, Yangtze River Express, MyCargo, Africa World Airlines ve Aigle Azur gibi şirketler bulunuyor.

Grubun havalimanı kolunda ise Haikou Meilan, Sanya Phoenix, Yichang Sanxia, Weifang Nanyuan, Manzhouli Xijiao, Anqing Tianzhushan ve Tangshan Sannvhe adlı havalimanları yer alıyor.

Bakalım önümüzdeki aylarda, HNA Group’un alışveriş listesinde havayolu sektöründen başka hangi şirketler yer alıyor olacak?


Posted

in

,

Comments

One response to “Frankfurt Hahn Havalimanı, Çinli HNA Group’a Satıldı”