Borajet, Uçuşlarını Durdurdu

Bir süre önce el değiştiren Borajet bugünden itibaren seferlerine ara veriyor.

Borajet aralık ayında SBK Holding tarafından satın alınmıştı.

Satışı yapılan 30 bin kadar bilet, THY’den alınan yeni biletler ile değiştirilecek.

Şirkette çalışan personelin bir bölümü ile yollar ayrılırken, çeşitli şirketlere hizmet veren Bora Teknik A.Ş’nin ise faaliyetlerini sürdüreceği öğrenildi.

Borajet’ten yapılan açıklama şöyle:

“Yurtiçinde ve dışında 80 farklı noktaya hizmet veren Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel havayolu şirketi olan Borajet Havayolları SBK Holding bünyesine devredilmesinin ardından dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul 3. Havalimanı’na çok daha güçlü olarak hizmet verme hazırlığını sürdürmektedir.

Borajet Havayolları yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde filosunda aktif olarak bulunan 10 adet uçağın 6’sının teknik arıza ve parça eksikliğinden dolayı uzun süredir yerde kalması sebebiyle oluşan teknik sorunların giderilerek uçulabilir duruma gelmesi uzun süre alacağından dolayı, müşteri mağduriyeti ve ticari itibar göz önüne alınarak filonun yenilenip yeni uçuş rotalarının ve planlamaların yapılması için uçuşlarına geçici bir süre ara vermiştir.”

Müşteriler Telefona Sarıldı

Gelişme sonrası müşteriler şirketinden internet sitesinde yer alan telefondan çağrı merkezi görevlilerine ulaşamadıklarını belirtiyor.

30 Bin Bilet Ne Olacak?

Firmadan yapılan açıklamaya göre ise satışı yapılan 30 bin kadar biletle ilgili mağduriyet oluşmaması için THY ile görüşüldüğü vurgulandı. Açıklamada müşterilerin bu biletleri THY uçuşlarında kullanılabileceği kaydedildi.

Borajet uçuşlarının üçüncü havalimanının açılışına kadar yapılmayacağı tahmin ediliyor.

Yüklü Borcu Var

Ocak ayında devri yapılan Borajet’in yüklü miktarda borcunun bulunduğu iddia ediliyor.

Eski Sahibine Dava Açtılar

Bu arada SBK Holding’in, şirketin eski sahihi Yalçın Ayaslı’ya dava açtığı, icra takibi başlattığı öğrenildi.

Bora Jet_ATR 72-500Personelin Yarısı İşten Çıkarılıyor

Şirketin 500 – 550 civarında personelinin bulunduğu, çalışanların yarıya yakınının, tazminatları ödenerek, işten çıkarılacağı belirtiliyor. Söz konusu personelin önemli bir bölümü pilot ve hosteslerden oluşuyor.

“Fenerbahçe ile Devam” Kararı

Borajet geçen Ekim ayında Fenerbahçe Spor Kulübü ile de bir sponsorluk anlaşması yapmıştı. Şirketten bir yetkili konu ile ilgili “Fenerbahçe’ye de bu süreçte sıkıntı yaratmadan sponsorluğu sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Bora Teknik AŞ şirketinin ise faaliyetini sürdüreceği öğrenildi. Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamada Bora Teknik A.Ş hizmetlerine kesintisiz olarak devam edecek.

Bulunduğu bölgede Embraer ve ATR uçaklarına bakım hizmeti veren şirket yapılacak yatırımlarla servis kapasitesi ve etkinliğini önümüzdeki dönem yeni havaalanı ile geliştirerek devam edecek” denildi.

Yalçın Ayaslı Tarafından Kuruldu

ABD’de yaşayan Yalçın Ayaslı tarafından kurulan havayolu, operasyonuna önce pervaneli ATR72 tipi uçaklarla başlamıştı.

Şirket, 4 yıl önce Embraer 190 serisi uçaklara geçti. Ayaslı geçen yıl sonunda Borajet’i 260 milyon dolara SBK Holding’e sattı. Satış sonrasında havayolu şirketi yönetim değişikliğine gitmişti.

Comments

One response to “Borajet, Uçuşlarını Durdurdu”