KLM Shop

Shop & Miles ve Havayolu Şirketlerinin Sanal Mağazaları

THY_shop and miles_miles and smiles_FFPAyrıntılarını ilk kez Havayolu 101’in duyurduğu ve bugün hizmete giren Shop & Miles, bir çok farklı mecrada gündemin ilk sıralarında yer aldı.

THY’nin sık uçan yolcuları için alternatif bir mil harcama ortamı niteliğinde olan Shop & Miles’ın ilk adımını attığı bu önemli günde, havayolu şirketlerinin sanal mağaza uygulamalarını bir kez daha ele almak istedik.

Âşina olanların çok iyi bildiği üzere, havayolu sektörünün en düşük kâr marjıyla çalışan aktörü konumundaki havayolu şirketleri, tâlî gelirlerini artırabilmek amacıyla her türlü fırsatı değerlendirme yoluna gidiyor.

Bunlardan bir tanesi, havayolu şirketlerinin özel logolu ürünlerinin yanı sıra binlerce farklı kalem malın satıldığı sanal mağazalar.

Mil puanı, [mil puanı + para] ve/veya sadece para ile alış-veriş yapılan bu online dükkânların bazıları şu şekilde:

Air Canada – eBoutique

Air France – Air France Shopping

American Airlines – AAdvantage eShopping

Austrian – Red Souvenir

British Airways – Highlife Shop

Delta Air Lines – Sky Store

Emirates – High Street

JetBlue – ShopBlue

KLM ShopKLM – Shop@KLM

Lufthansa – World Shop

Qantas – Qantas Shop

Singapore Airlines – KrisShop

Southwest Airlines – Rapid Rewards Shopping

Swiss – Swiss Shop (Lufthansa WorldShop altyapısını kullanıyor)

United Airlines – Mileage Plus Shopping

US Airways – Dividend Miles StoreFront

Özellikle sık uçan yolcu programı hesabında biriken milleri bir fırsatını bulup uçak bileti olarak kullanamayan yolcular için, havayolu şirketlerinin sunmakta olduğu bu sanal mağazalar büyük fırsat.

Ayrıca, belli bir havayolu şirketinin marka tutkunları da, başka bir yerde kolay kolay bulamayacakları özel üretilmiş logolu ürünlere yine bu online dükkânlardan ulaşabiliyor.

Havayolu şirketlerinin büyük bir çoğunluğu, sanal mağaza işini outsource edip, işin marka yönetimi tarafıyla ilgileniyor.

Tercihe göre bazıları işe biraz daha derinlemesine girerek, ürün tespiti ve pazarlama noktalarında daha aktif rol alıyor.

LED televizyondan buzdolabına, en lüks saatten son derece şık görünümlü bir baltaya kadar farklı bir çok ürünü bünyesinde barındıran sanal mağazalar, hem havayolu şirketlerine ilave gelir imkânı veriyor hem de mil puanlarını uçak bileti haricinde bir noktada değerlendirmek isteyen sık uçan yolculara kolaylık sağlıyor.


Posted

in

,