Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Tamamı Malezyalı Şirketin Oldu

Istanbul_Sabiha Gokcen_SAW_terminalSabiha Gökçen Havalimanı’nın tüm hisseleri, Malezyalı havalimanı işletmecisi Malaysia Airports Holdings (MAH) adlı şirketin oldu.

Hatırlanacağı üzere Eylül ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşılan bir haberle, Limak hisselerini satın alan TAV Havalimanları Holding, Sabiha Gökçen Havalimanı’na (SAW) ortak olma niyetini açıklamıştı.

Yüzde 40’lık hissesini satın almak üzere Limak ile el sıkışan TAV, geçen yılı 18,5 milyon yolcu ile kapatan Sabiha Gökçen’i Malezyalı ortağı Malaysia Airport Holdings (MAH) ile birlikte yönetmeye tâlip olmuştu.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Tamamı Malezyalılarda

Ancak SAW’ın yüzde 60 hissesine ve kalan hisseler için öncelikli satın alma hakkına sahip olan Malaysia Airports Holdings (MAH), bu hakkı kullanacağını açıkladı.

Böylece MAH, Limak Holding’e 285 milyon Euro ödeyerek SAW’ın yüzde 100’üne sahip hale gelerek, bu önemli hava ulaşım noktasının tek patronu olacak.

Satış işlemlerinin 2015 yılı başlarında tamamlanması bekleniyor.

Satın alma için en uygun finansman modeli üzerinde araştırmalarını halihazırda sürdüren MAH, kararın alınmasının ardından konuyla ilgili bir duyuru yapacağını belirtti.

MAH açıklamasında, SAW’ın kalan yüzde 40 hissesinin alınması sebeplerini şu şekilde belirtti:

– Malaysia Airports’un Türkiye ve Avrupa’da havalimanı işletmecisi olarak konumunu ve etkinliğini artırmak.

– Malaysia Airports’un dünya standartlarında bir havalimanı işletmecisi olarak pozisyonunu güçlendirmek.

– Uzun vadeli ve istikrarlı büyüme potansiyeli barındıran bir varlığa sahip olmak.

– Gelecekteki kazançları çeşitlendirmek.

Bu gelişmenin ülkemiz ve SAW çalışanları için hayırlı olmasını temenni ediyor, MAH’a başarılar diliyoruz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.