İç Hatlar Uçak Bileti Ortalama Kaç TL?

20120705_AHL_ic_terminalBu yazı, Kokpit.aero‘nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Gelen şikayetlerin ardından düğmeye basan Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, havayolu şirketlerinin patronlarını Ankara’da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde (SHGM) topladı.

Bilet fiyatlarından ne çıktı?

SHGM, yaklaşık bir aydır bilet fiyatları konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. Bunların sonuçlarını geçtiğimiz gün Kokpit.aero haberleştirmişti.

Bu çalışmaların ardından gözler havayollarının patronlarına çevrildi.

Şirketler yaptıkları toplantıda, iç hatlarda tek yön en pahalı bilet fiyatının 300 TL olmasına karar verildi. Vergilerin ve servis harçlarının dahil olduğu bu fiyatta, ilk deneme kış sezonunda gerçekleştirilecek.

Asıl Planlama 2014 Yaz Mevsiminde

Yapılacak denemelerin ardından uygulama gelecek yıl mart ayı sonunda başlayacak yaz sezonuyla hayata geçecek.

Peki bu uygulamada en düşük fiyat ne olacak?

Havayollarının yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl ortalama bilet fiyatı yaklaşık 140 TL civarındaydı.

Ortalama Kaç Paraya Uçacagız?

Ancak bu yıl gerek dövizdeki artış, gerekse de yakıt fiyatlarındaki yükselme nedeniyle 15 TL’lik bir artış meydana geldi. Yani bu yıl sonunda ortalama bilet fiyatlarının 155 TL civarında olacağı tahmin ediliyor.

Üst rakamın belirlenmesi ile birlikte havayolu şirketleri bazı rakamlarda oynamaya gidebilir. Örneğin satış fiyatları 5-10 TL yükseltilebilir. Veya ilk satış fiyatında sunulan bilet miktarı biraz kısılabilir.

Ancak yeni uygulamanın belki de tek sibop noktası, üst limitin son üç günde uygulanamaması olacak.

Yani son üç gün karar verirseniz, uçak da doluysa, yüksek fiyata hazırlanın.

Ama siz en iyisi biletinizi erkenden alın.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.